| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok

Ulgi i preferencje podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT za 2010 rok


Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej i jak korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem? Na ten temat rozmawiamy z Joanną Narkiewicz – Tarłowską, starszym menedżerem w PwC.

W tym zakresie niewiele się zmieniło. Wciąż łącznie mogą rozliczać się małżonkowie. Osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do rozliczenia się wspólnie z dziećmi. Również popularna tzw. „ulga na dzieci” została zachowana, mimo wcześniejszych planów jej czasowego zniesienia.

Główne zasady się nie zmieniły. Małżonkowie wciąż mogą rozliczać się razem. Należy jednak pamiętać, że aby złożyć wspólne zeznanie podatkowe trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze, małżeństwo musi trwać przez cały rok podatkowy. Poza tym konieczne jest istnienie ustroju wspólności majątkowej między małżonkami – również przez cały rok.

Osoby, które zawarły umowę intercyzy, nie będą mogły dokonać rozliczenia wspólnego. Warto wspomnieć, że ustrój wspólności majątkowej znosi również separacja. Chodzi oczywiście o separację stwierdzoną przez sąd, a nie o faktyczne odseparowanie małżonków.

Prawo do wspólnego rozliczenia ma również osoba, której małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Osobom, które w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wybrały rozliczanie się stawką liniową. Nie skorzystają również osoby rozliczające się ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową.

Decydującą rolę odgrywa wniosek podatnika. Wspólne rozliczenie z małżonkiem nie nastąpi automatycznie, podatnik musi wyrazić wolę skorzystania z takiego rozwiązania. I tu nastąpi zmiana w roku 2011 – wspólne rozliczenie z małżonkiem będzie możliwe na wniosek wyrażony przez jednego z małżonków (do tej pory oboje małżonkowie musieli to zrobić), pod warunkiem, że w poprzednim roku oboje złożyli taki wniosek.

Najbardziej korzystne wspólne rozliczenie jest dla małżeństw, które osiągają dochody sytuujące się w różnych progach podatkowych, a także w przypadku, gdy pracuje zawodowo (i osiąga przychody z tego tytułu) tylko jeden z małżonków. Można zatem uznać, iż ta ulga ma na celu wyrównanie sytuacji majątkowej małżonków.

Z obecnych przepisów wynika, że osoby samotnie wychowujące dziecko to: wdowiec, wdowa, rozwodnik, rozwódka, panna, kawaler, a także osoba, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.

W tym zakresie mamy jednolite orzecznictwo NSA, który konsekwentnie odmawia prawa do wspólnego rozliczania się z dzieckiem w przypadku pozostawania w tzw. związku nieformalnym.

Dotychczasowe brzmienie przepisów nie regulowało jednak tej kwestii w sposób definitywny, co wiele osób odczytywało jako możliwość korzystania z tej preferencji podatkowej, mimo, iż w rzeczywistości nie byli samotnymi rodzicami.

Więcej na ten temat

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców (OCRK)

Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców to nowoczesna firma outsourcingowa, która świadczy kompleksowe usługi dla firm z branży TSL.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »