Odliczenie darowizny na cele kształcenia zawodowego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Darowizna na kształcenie zawodowe
Możliwość odliczenia nowej darowizny wprowadziła ustawa reformująca system kształcenia zawodowego w Polsce, tj. ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2245).
W związku ze zmianą odliczać można darowizny przekazane na rzecz kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, oraz publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy.
Jeżeli chodzi o szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, zgodnie z powyższą ustawą, należy przez to rozumieć:
a) szkoły, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. b, c, e i f, prowadzące kształcenie w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, do których są przyjmowane:
- w przypadku szkół, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. b i c – osoby niepełnoletnie oraz niepełnoletnie i pełnoletnie osoby objęte kształceniem specjalnym zorganizowanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2,
- w przypadku szkół, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. e i f – niepełnoletnie i pełnoletnie osoby.
Natomiast przez publiczne placówki i centra należy rozumieć placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
Darowiznę mogą odliczyć podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. Odpowiednie regulacje znalazły się w obydwu ustawach, tj. w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 18 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Limit odliczenia darowizn
Wysokość darowizny w tym zakresie będzie można odliczać w ramach obowiązującego limitu dla darowizn. Limit ten w przypadku podatników PIT wynosi do 6%, natomiast dla podatników CIT maksymalnie 10% uzyskanego dochodu. Limit odliczenia jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, kultu religijnego oraz honorowego krwiodawstwa.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT – w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.
Przy czym, darowizn nie odlicza się:
- na rzecz osób fizycznych,
- na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą, która polega na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,
- zwróconych w jakiejkolwiek formie,
- zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,
- odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
- uprzednio odliczonych od dochodu.
Odliczeniu podlegają darowizny na cele kształcenia zawodowego, przekazane w formie materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, z wyjątkiem materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które nie są kompletne, zdatne do użytku lub są starsze niż 12 lat.
Dokumentacja i odliczenie darowizny
Podatnik korzystający z odliczenia musi posiadać dokumenty, zawierające dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
REKLAMA
Odliczenie można zrealizować w trakcie roku podatkowego przy obliczaniu zaliczek na podatek przez podatników, którzy osiągają dochody z działalności gospodarczej albo przy obliczaniu miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Darowiznę można również wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym, gdzie należy wykazać wartość przekazanej darowizny, wartość odliczonej darowizny oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego. Z odliczania będzie można skorzystać po raz pierwszy w rocznym rozliczeniu podatkowym dokonywanym za 2019 r.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;
- ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 996);
- ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2245).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat