REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2019 - ulga termomodernizacyjna, nowe zwolnienia i zasady pobierania zaliczek

Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów
Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Od 2019 roku obowiązują liczne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Na pytania redakcji infor.pl odnośnie ulgi termomodernizacyjnej, nowych zwolnień w PIT dla świadczeń z NFOŚiGW lub WFOŚiGW i nowych zasad pobierania zaliczek na PIT - odpowiedzi udzieliła Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów.

Ulga termomodernizacyjna

Infor.pl: Od 2019 roku weszły w życie przepisy (ustawa z 9 listopada 2018 r. nowelizująca ustawę o PIT i ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym) dot. nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – ulgi termomodernizacyjnej. Z ulgi będą mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom na czym ma polegać ta ulga, jaki jest jej limit i w jakich sytuacjach będzie można z niej skorzystać?

Autopromocja

Beata Karbownik: Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacających podatek według skali podatkowej (stawki 18% lub 32%), 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będących właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Rozwiązanie to polega na odliczeniu od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych,

Odliczenie od dochodu (przychodu) będzie dotyczyło całości poniesionych wydatków na realizację przedsięwzięcia (niezależnie od liczby zrealizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych). Maksymalny limit odliczenia wynosić będzie 53 tys. zł,

Skorzystanie z ulgi uwarunkowane jest zakończeniem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w okresie 3 lat, licząc od końca roku, w którym poniesiony będzie pierwszy wydatek na to przedsięwzięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług objętych ulgą, który ma ułatwić podatnikom korzystanie z tej ulgi, został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Są to np. kolektory słoneczne wraz z osprzętem, przyłącza do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, pompy ciepła również wraz z osprzętem.

Dzięki takiemu wykazowi podatnik będzie miał jasność co do tego, jakie wydatki może odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Nowe zwolnienie z PIT – środki z NFOŚiGW lub WFOŚiGW

Infor.pl: Do ustawy o PIT zostało także od 2019 roku wprowadzone nowe zwolnienie dla świadczeń (w tym dotacji, umorzeń, pożyczek) otrzymanych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, realizowanych m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”.  Kto może skorzystać z tego zwolnienia i w jakich przypadkach?

Beata Karbownik: Zwolnieniem od podatku objęte są świadczenia otrzymane ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięcia w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, w ramach programów mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Zwolnienie to obejmuje także środki przekazane na budynki mieszkalne jednorodzinne nowo budowane, które nie zostały przekazane lub zgłoszone do użytkowania, pod warunkiem, że zgodnie z przepisami Prawa budowlanego uzyskano zgodę na rozpoczęcie budowy.

Zatem osoby otrzymujące dotacje w ramach programu „Czyste powietrze” będą zwolnione z obowiązku opodatkowania otrzymanych środków, podobnie jak osoby, którym zostanie w ramach tego programu umorzona pożyczka udzielona ze środków NFOŚiGW czy WFOŚiGW.

Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów

Beata Karbownik, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów

Objaśnienia MF w zakresie preferencji w PIT z tytułu termomodernizacji

Infor.pl: W odniesieniu do ulgi termomodernizacyjnej i ww. zwolnienia z PIT Minister Finansów zapowiedział 14 grudnia (czyli jeszcze przed wejściem w życie tych przepisów) wydanie objaśnień podatkowych. Zakończyły się niedawno konsultacje poprzedzające wydanie tych objaśnień. Dlaczego już teraz Minister Finansów uznał za konieczne wydanie tych objaśnień? Czy zdaniem MF te przepisy są wyjątkowo skomplikowane? Jakie kwestie zdaniem MF wymagają w przypadku tych nowych przepisów szczególnego objaśnienia?

Beata Karbownik: Ministerstwo Finansów zdawało sobie sprawę, iż ulga ta spotka się z dużym zainteresowaniem podatników, stąd już na etapie prac legislacyjnych podjęto decyzję o wydaniu objaśnień. Przepisy dotyczące ulgi nie są skomplikowane, a objaśnienia zawierać będą podstawowe informacje, które ułatwią podatnikom korzystanie z tej preferencji.

Podatki 2019

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Zmiana zasad pobierania zaliczek na PIT

Infor.pl: Kolejną ważną zmianą są nowe zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2019 roku. Na czym polegają te zmiany?

Autopromocja

Beata Karbownik: Zmiana zasad pobierania zaliczek ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, zaliczkę w wysokości 32% dochodu uzyskanego w danym miesiącu płatnik jest zobowiązany pobrać dopiero za miesiąc następujący po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85 528 zł.

Na podstawie nowych przepisów nadwyżkę w takiej wysokości płatnik będzie pobierał już w miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 85 528 zł. Należy jednak podkreślić, że zaliczka ta będzie obliczana jedynie od nadwyżki dochodu ponad wskazany próg, a nie od całego dochodu uzyskanego w tym miesiącu.

Dziękuję uprzejmie za rozmowę

Autopromocja

Z Beatą Karbownik, Zastępcą Dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów rozmawiał Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  Ceny energii 2024. Zamrożenie cen kosztem jednej firmy

  Ceny energii w 2024 roku. "Jestem za tym, by zamrozić ceny energii, ale nie można tego robić kosztem jednej narodowej firmy" - podkreślił prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że wówczas część inwestycji Orlenu mogłaby być zagrożona.

  Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

  Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

  Limit działalności nierejestrowanej w 2024 r. wzrośnie do 3225 zł. Ale VAT i tak trzeba będzie niekiedy zapłacić.

  Kolejny wzrost limitu dla działalności nierejestrowanej cieszy tych, którzy poprawiają kondycję domowego budżetu korzystając z możliwości prowadzenia niewielkiej działalności bez konieczności jej rejestrowania w CEIDG. Jednak brak rejestracji to jedno, a rozliczenia na gruncie VAT, to odrębna sprawa. Warto sprawdzić, czy ciesząc się uproszczeniami przewidzianymi dla tej formy działalności nie zaniedbuje się obowiązków czynnego podatnika VAT.

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową w umowie?

  Klauzule arbitrażowe w umowach. Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np. z sektorów budowalnego, logistycznego czy informatycznego coraz częściej korzystają z arbitrażu online zamiast sądów powszechnych.

  Tabela kursów średnich NBP z 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 5 grudnia 2023 roku - nr 235/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3233 zł.

  Wyższe opłaty drogowe w transporcie – czy zapłacą za nie konsumenci?

  Podwyżki opłat drogowych, które wyniosą nawet 80 proc. w Niemczech sprawią, że firmy transportowe będą musiały szukać oszczędności gdzie indziej. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się podniesienie cen frachtu, chociaż wiadomo, że koszty tego rozwiązania poniosą nie zleceniodawcy, lecz konsumenci. A niezależnie od tego firmy transportowe i tak muszą dobrze przygotować się do funkcjonowania w nowej, droższej rzeczywistości. Sprawdzamy nastroje panujące w branży i szukamy rozwiązań, które mogą pomóc przewoźnikom oszczędzać nie tylko w tym trudnym okresie. 

  Nowe stawki minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku. Wyższe nie tylko pensje. Jak wzrosną w nowym roku inne świadczenia pracownicze?

  Minimalne wynagrodzenie za pracę, które obecnie wynosi 3600 zł, od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. - o kolejne kilkadziesiąt złotych, do 4300 zł. Łącznie da to wzrost płacy minimalnej o 19,4%. Zaplanowana na przyszły rok podwyżka będzie rekordową w ujęciu kwotowym i bliską rekordowej w ujęciu procentowym. Od 2000 roku tylko dwukrotnie procentowy wzrost płacy minimalnej był wyższy. W 2008 r. jej kwota została ona podniesiona z 936 zł do 1126 zł, a więc o 20,3%. Natomiast w 2023 r. dwie zmiany, obowiązujące od stycznia i od lipca, wywindowały płacę minimalną z 3010 zł do 3600 zł, a więc łącznie o 19,6%. Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie również w 2024 roku na szereg wskaźników i świadczeń pracowniczych. 

  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Nowe oszustwo na rynku finansowym: przestępcy oferują „klejnoty flippowe”

  Na rynku pojawiła się nowa metoda „inwestycyjna”. Oszuści poprzez spółki zawierają umowy sprzedaży tzw. biżuterii flippowej z pewnym zyskiem. W rzeczywistości wartość przedmiotu z reguły jest kilkukrotnie zawyżona. Sprzedawcy często proponują zawarcie umowy komisu, na mocy której mają dokonać dalszej sprzedaży klejnotu, co jednak nie następuje. Następnie klientom proponuje się zawarcie kolejnych umów z innymi podmiotami, np. umowy pożyczki i kolejnej umowy komisu z inną spółką. Dzięki temu moment rozliczenia jest odsunięty w czasie, a podmiot wyłudza w ten sposób dodatkowe pieniądze. Z reguły na zabezpieczenie roszczeń zawierana jest też umowa zastawu na udziałach innej spółki. Warto też dodać, że większość pokrzywdzonych prawdopodobnie jeszcze nie wie lub nie ma pewności, że doszło do oszustwa.

  REKLAMA