| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego w PIT

Jak odliczyć darowiznę na cele kultu religijnego w PIT

Rozliczając roczny PIT podatnik ma możliwość odliczenia darowizn przekazywanych w ciągu roku podatkowego. Jedną z darowizn podlegających odliczeniu jest darowizna na cele kultu religijnego. Ile można odliczyć w ramach tej darowizny i jak prawidłowo udokumentować jej przekazanie?

Wysokość darowizny podlegająca odliczeniu

Podatnik może dokonać odliczenia darowizn przekazywanych na cele kultu religijnego, na co wskazuje przepis art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”).

Zgodnie z tą regulacją podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29–30cb i art. 30da–30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b–3e, 4–4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele kultu religijnego, w wysokości dokonanej darowizny.

Ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że łączna kwota odliczenia darowizn określonych w ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, czyli darowizn na organizacje pożytku publicznego, darowizn realizowanych przez honorowych dawców krwi, darowizn na kształcenie zawodowe przekazywanych publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe oraz darowizn na celu kultu religijnego nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Warto także mieć na uwadze, że w przypadku gdy przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Cele kultu religijnego

Co kryje się pod pojęciem „cele kultu religijnego”? Za darowiznę na cele kultu może zostać uznana taka darowizna, której adresatem są w szczególności: kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie, itp.) i która służyć będzie sfinansowaniu działań, odnoszących się do praktyk, obrzędów i uroczystości religijnych, jak też dotyczących obiektów sakralnych i związanej z nimi infrastruktury.

Ograny podatkowe stają na stanowisko, że za darowiznę przekazaną na cele kultu religijnego nie może zostać uznana każda darowizna tylko dlatego, że przekazana została na rzecz odbiorcy, którym jest kościół lub związek wyznaniowy. Nie każda bowiem taka darowizna może zostać uznana za przekazaną na cele kultu, a tylko jej przeznaczenie na taki właśnie cel stanowi podstawę do dokonania odliczenia.

Darowizny niepodlegające odliczeniu

Jak wspomniano łączna kwota odliczeń z tytułów darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. Przy czym odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

- osób fizycznych;

- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

- zwrócone w jakiejkolwiek formie,

- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

- odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne/odliczonych od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »