Czy odpracowywanie długu jest opodatkowane PIT?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Niektórzy wierzyciele nie chcą czekać aby móc skorzystać z tych rozwiązań, lecz próbują częściowo pomóc dłużnikom, udostępniając im możliwość odpracowania części zaległego czynszu.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że skoro godziny pracy przeliczane są na konkretne pieniądze, którymi spłacane jest istniejące zadłużenie, to można by wartość tych prac (wynagrodzenia za nie) potraktować jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Na szczęście organy podatkowe twierdzą, że jest to tylko pozorne i mylne rozumowanie.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - limity zwrotu
Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Sytuacja, w której dłużnik (np. najemca lokalu) spłaca swój dług wobec wierzyciela (właściciela lokalu) nie w pieniądzu (jak pierwotnie określony był czynsz) ale w formie świadczenia rzeczowego (pracy własnej), jest prawnie dopuszczalna i neutralna podatkowo dla dłużnika, jak każda inna spłata przez niego długów.
Tym samym, po stronie dłużników odpracowujących fizycznie zaległy czynsz nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ITPB2/415-221/11/ENB z dnia 25 maja 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat