reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu.

Aby dokonać odliczenia, darowizna musi być przekazana:

- na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,
- na rzecz organizacji określonych w art. 3 ust. 2 i 3 w/w ustawy, prowadzącej działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
- równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Podatki 2011

Organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego to:

- organizacje pozarządowe niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia,
- osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej lub przepisów o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych,
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Rada Rodziców działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) i jest społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym szkoły lub przedszkola, zatem nie można jej uznać za organizację pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Z tych względów darowizny przekazane na rzecz Rady Rodziców nie podlegają odliczeniu od dochodu.

Czy darowizna przekazana na rzecz jednostki sektora finansów publicznych - domu dziecka, szkoły publicznej, biblioteki publicznej, komendy policji - którego organem założycielskim jest powiat może być odliczona przez darczyńcę od jego dochodów?

Odpowiedź KIP:

Darowizny przekazane na rzecz wymienionych podmiotów nie podlegają odliczeniu od dochodu, gdyż podmioty te są jednostkami sektora finansów publicznych, a nie organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

darowizna w PIT na rzecz szkoły, rady rodziców (komitet rodzicielski)
darowizna w PIT na rzecz szkoły, rady rodziców (komitet rodzicielski)

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama