reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

Wydatki z tytułu darowizn mogą być odliczone od dochodu pod warunkiem odpowiedniego ich udokumentowania.

Dowodem dokonania darowizny:

1. na cele pożytku publicznego organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego i równorzędnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
2. na cele kultu religijnego,
3. na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców

jest:

a) dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,

b) w przypadku darowizny innej niż pieniężna:

- dokument z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny,
- oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny,

W przypadku darowizny dla kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą, na podstawie ustaw regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów dowodem dokonania darowizny jest:
- w przypadku darowizny pieniężnej dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokument, z którego wynika wartość tej darowizny,
- pokwitowanie otrzymania darowizny oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno opiekuńczą.

Czy dokonując odliczenia darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa wystarczy dokumentować wydatki książeczką honorowego krwiodawcy czy potrzebne jest zaświadczenie określające wartość darowizny?

Odpowiedź KIP:

Dokumentem uprawniającym do odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa jest posiadanie zaświadczenia określającego wartość darowizny, przy czym jednostka organizacyjna publicznej służby krwi wydająca to zaświadczenie nie może w nim ujmować wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent. Stąd samo posiadanie książeczki honorowego dawcy krwi nie uprawnia do dokonania odliczenia przedmiotowej darowizny.

Pokwitowaniem przekazania i otrzymania darowizny należy dysponować już w chwili składania zeznania podatkowego. Nie musi mieć ono szczególnej formy – wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Sprawozdanie obdarowanego z wykonania darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze, czyli ze sposobu wydatkowania przekazanej kwoty podatnik powinien uzyskać w ciągu dwóch lat od dnia spełnienia darowizny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama