Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki z tytułu darowizn mogą być odliczone od dochodu pod warunkiem odpowiedniego ich udokumentowania.
REKLAMA
Dowodem dokonania darowizny:
1. na cele pożytku publicznego organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego i równorzędnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
2. na cele kultu religijnego,
3. na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców
jest:
a) dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,
b) w przypadku darowizny innej niż pieniężna:
- dokument z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny,
- oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny,
W przypadku darowizny dla kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą, na podstawie ustaw regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów dowodem dokonania darowizny jest:
- w przypadku darowizny pieniężnej dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokument, z którego wynika wartość tej darowizny,
- pokwitowanie otrzymania darowizny oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno opiekuńczą.
Czy dokonując odliczenia darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa wystarczy dokumentować wydatki książeczką honorowego krwiodawcy czy potrzebne jest zaświadczenie określające wartość darowizny?
Odpowiedź KIP:
Dokumentem uprawniającym do odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa jest posiadanie zaświadczenia określającego wartość darowizny, przy czym jednostka organizacyjna publicznej służby krwi wydająca to zaświadczenie nie może w nim ujmować wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent. Stąd samo posiadanie książeczki honorowego dawcy krwi nie uprawnia do dokonania odliczenia przedmiotowej darowizny.
Pokwitowaniem przekazania i otrzymania darowizny należy dysponować już w chwili składania zeznania podatkowego. Nie musi mieć ono szczególnej formy – wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Sprawozdanie obdarowanego z wykonania darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze, czyli ze sposobu wydatkowania przekazanej kwoty podatnik powinien uzyskać w ciągu dwóch lat od dnia spełnienia darowizny.
Jeśli sprawozdanie nie zostanie uzyskane w ciągu 2 lat, podatnik będzie musiał skorygować zeznanie podatkowe za rok, w którym dokonał odliczenia.
Podatnik przekazuje darowiznę na leczenie chorego dziecka swojej siostry. Czy może dokonać odliczenia w zeznaniu rocznym?
Odpowiedź KIP:
Nie. Odliczeniu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz osób fizycznych.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).
REKLAMA
W przypadku odliczania darowizn na rzecz europejskich organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego muszą zostać spełnione dodatkowe warunki, tj.:
1. podatnik musi posiadać oświadczenie tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
2. musi istnieć podstawa prawna wynikająca z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska lub z odrębnych ustaw, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.
Podatnik korzystający z odliczeń darowizn ma obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym:
• kwotę przekazanej darowizny,
• kwotę dokonanego odliczenia,
• dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9, ust. 6b, 6d, 6e i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat