| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

Wydatki z tytułu darowizn mogą być odliczone od dochodu pod warunkiem odpowiedniego ich udokumentowania.

Dowodem dokonania darowizny:

1. na cele pożytku publicznego organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność pożytku publicznego i równorzędnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż Polska państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
2. na cele kultu religijnego,
3. na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców

jest:

a) dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,

b) w przypadku darowizny innej niż pieniężna:

- dokument z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny,
- oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny,

W przypadku darowizny dla kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą, na podstawie ustaw regulujących stosunki Państwa do poszczególnych kościołów dowodem dokonania darowizny jest:
- w przypadku darowizny pieniężnej dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego,
- w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokument, z którego wynika wartość tej darowizny,
- pokwitowanie otrzymania darowizny oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno opiekuńczą.

Czy dokonując odliczenia darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa wystarczy dokumentować wydatki książeczką honorowego krwiodawcy czy potrzebne jest zaświadczenie określające wartość darowizny?

Odpowiedź KIP:

Dokumentem uprawniającym do odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa jest posiadanie zaświadczenia określającego wartość darowizny, przy czym jednostka organizacyjna publicznej służby krwi wydająca to zaświadczenie nie może w nim ujmować wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent. Stąd samo posiadanie książeczki honorowego dawcy krwi nie uprawnia do dokonania odliczenia przedmiotowej darowizny.

Pokwitowaniem przekazania i otrzymania darowizny należy dysponować już w chwili składania zeznania podatkowego. Nie musi mieć ono szczególnej formy – wystarczy, że będzie zawierało informację dotyczącą wartości przekazanej darowizny, dane dotyczące darczyńcy i obdarowanego.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Sprawozdanie obdarowanego z wykonania darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze, czyli ze sposobu wydatkowania przekazanej kwoty podatnik powinien uzyskać w ciągu dwóch lat od dnia spełnienia darowizny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »