Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP

REKLAMA
REKLAMA
Czy w rozliczeniu rocznym można odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone od wynagrodzenia uzyskanego w Holandii, do tamtejszego systemu ubezpieczeń, których nie odliczono w Holandii?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę: składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących, zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż RP państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG, lub w Konfederacji Szwajcarskiej.
Obniżenie nie dotyczy składek:
a) których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP,
b) zapłaconych w innym niż RP państwie członkowskim UE lub innym państwie należącym do EOG, lub w Konfederacji Szwajcarskiej, które zostały odliczone od dochodu (przychodu) lub podatku w tym państwie albo zostały odliczone na podstawie art.26 ust. 1 pkt 2a ustawy o PIT,
c) jeżeli brak jest podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest RP, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Dochody z tytułu pracy najemnej z Holandii nie są w myśl postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Rzeczpospolitą Polską a Holandią, zwolnione z opodatkowania w Polsce.
Tak więc jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której, podatnik osiąga dochody z pracy w Holandii, zapłacił tam składki na ubezpieczenie zdrowotne, które nie zostały odliczone przy ustalaniu zobowiązania podatkowego w Holandii, to podatnikowi przysługuje prawo odliczenia powyższych składek od podatku wykazanego zeznaniu w Polsce.
Polecamy: serwis PIT
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Podatnik opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego czy może odliczyć je od podatku w zeznaniu rocznym PIT – 36 i w jakiej kwocie, czy jest jakiś limit?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę: składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dn. 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008r. Nr 164, poz.1027)
- opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Odliczenie dotyczy również zapłaconej w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ jest to składka opłacana na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kwota odliczenia tej składki nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
W 2010r. Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymała z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczące lat poprzednich tj. 2007, 2008 i 2009r. Czy powinna w jakiś sposób wykazać ten zwrot, czy jest zobowiązana skorygować zeznania podatkowe za ubiegłe lata?
Odpowiedź KIP:
W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej i podatkiem liniowym) zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zobowiązani doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.
Podatniczka nie powinna korygować zeznań podatkowych za lata za lata za które dokonano zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: