Ulga na zabytki w PIT i ryczałcie od 2022 roku
REKLAMA
REKLAMA
Ulga podatkowa na nabycie, ochronę i konserwację zabytkowych nieruchomości - dla kogo?
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, celem wprowadzenia "ulgi na zabytki” jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do inwestowania w ochronę zabytków.
Z ulgi tej będą mogli korzystać podatnicy podatku PIT będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku (tzw. podatek liniowy) oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Warunki korzystania z ulgi na zabytki
Ulga na zabytki ma zostać uregulowana w nowym art. 26hb ustawy o PIT (zmieniony art. 21 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne będzie odsyłał do art. 26hb ustawy o PIT ). Ulga ta polegać ma na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (czyli od dochodu), ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki:
1) poniesione w roku podatkowym na wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków;
2) poniesione w roku podatkowym na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków;
3) odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem, że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w pkt 2.
Odliczenie w ramach ulgi na zabytki, o którym mowa w ww.:
- pkt 1 przysługuje podatnikowi, jeśli w momencie poniesienia wydatku jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego;
- pkt 2 przysługuje podatnikowi, jeżeli w momencie poniesienia wydatku podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego, o którym mowa w tym przepisie, oraz posiada sporządzone na piśmie:
a) pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich, prac restauratorskich lub robót budowlanych – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
b) zalecenia konserwatorskie – w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
- pkt 3 przysługuje podatnikowi, jeżeli w momencie dokonywania odliczenia podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, o której mowa w tym przepisie.
Wysokość odliczenia
Odliczenia w ramach ulgi na zabytki nie mogą przekroczyć 50% wydatków udokumentowanych:
1) dowodem wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej lub zaświadczeniem o wysokości wpłat w roku podatkowym wystawionym przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię mieszkaniową;
REKLAMA
2) fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, powiększonych o kwotę podatku od towarów i usług, o ile podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Odliczenie, o którym mowa w pkt 3 (z tytułu odpłatnego nabycia zabytkowej nieruchomości), nie może przekroczyć iloczynu kwoty 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tej nieruchomości, nie więcej jednak niż 500 000 zł na wszystkie wydatki poniesione z tego tytułu.
Ważne!
Małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, będą mogą skorzystać z ulgi na zabytki w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej, bez względu na to czy dokument potwierdzający poniesienie wydatku został wystawiony na imię obydwojga małżonków lub jednego z nich.
Kwota odliczenia w ramach ulgi na zabytki, która nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie podatnika - podlegać może odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym dokonano odliczenia.
Jakich wydatków nie będzie można odliczyć w ramach ulgi na zabytki
Odliczyć nie będzie można wydatków w części, w jakiej wydatki te:
1) zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
2) zostały uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej;
3) wykraczają poza zakres prac i robót określonych w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków lub zaleceniach konserwatorskich;
4) zostały sfinansowane, dofinansowane lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat