REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga IP Box - działalność B+R u programisty

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Ulga IP Box - działalność B+R u programisty
Ulga IP Box - działalność B+R u programisty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga IP Box. Działalność badawczo-rozwojowa stanowi fundament preferencji IP BOX. Czym jest działalność B+R u programisty?

Ulga IP Box

Ustawodawca wyraźnie zaakcentował, że kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autopromocja

Działalność badawczo-rozwojowa u programisty

W przygotowanych przez Ministerstwo Finansów Objaśnieniach podatkowych z dnia 16 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej jako: Objaśnienia podatkowe) wyjaśniono rozumienie terminu działalności badawczo-rozwojowej. Bowiem w świetle przepisów o podatkach dochodowych za działalność B+R należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W związku z powyższym dla zaklasyfikowania danej działalności podatnika do działalności B+R na gruncie ustawy o CIT/ustawy o PIT muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

 • dana działalność podatnika musi mieć twórczy charakter, czyli działania podatnika zmierzają do tworzenia oryginalnych i nowych rozwiązań. Tym samym wykonywane działania mają na celu wykluczenie odtwórczego charakteru.
 • dana aktywność powinna być podejmowana w systematyczny sposób.
 • działalność ta musi mieć jasno określony cel -> zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z wypracowaną dotychczas praktyką przedsiębiorstwa z branży IT pod kątem spełnienia poszczególnych kryteriów wypełniających definicję działalności badawczo-rozwojowej uważa się:

 1. twórczość, którą odzwierciedlają takie działania twórcze podatnika, które w zakresie wytworzenia programu komputerowego nie podlegają żadnym ograniczeniom. Ponadto, w ramach realizowanych projektów powstają nowe oprogramowania czy nowe funkcjonalności do już istniejących rozwiązań.
 2. systematyczność rozumianą jako aktywność podmiotu mającej charakter planowy/zadaniowy, który jest potwierdzony odpowiednimi ewidencjami w zakresie projektów B+R z określeniem jego harmonogramu, celów i zasobów. Przy czym istotne jest, aby wytworzenie programu przez twórcę było całkowicie niezależne od kontrahentów, tj. wytworzenie programu komputerowego (tj. kwalifikowanego prawa własności intelektualnej) bezpośrednio przez podatnika, który będzie uzyskiwał z tego prawa dochody.
 3. wiedzę, czyli inaczej podejmowane działania mające na celu zdobycie i wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W tym miejscu należy uwypuklić, że rutynowe czynności polegającej na bieżącym konserwowaniu oprogramowania (tzw. maintenance) nie stanowią działalności B+R w rozumieniu ustaw. Powyższe znajduje potwierdzenie w bogatej linii interpretacyjnej organów podatkowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 8 lipca 2020 r., Nr 0114-KDIP2-1.4010.146.2020.3.MR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślenia wymaga fakt, że w Podręczniku Frascati zostały wskazane czynności związane z oprogramowaniem, które nie stanowią prac w ramach działalności B+R, m.in.:

 • tworzenie stron internetowych/oprogramowania przy użyciu narzędzi już istniejących,
 • tworzenie systemów/ aplikacji biznesowych przy użyciu istniejących narzędzi czy znanych metod,
 • używanie standardowych metod szyfrowania/ testowania integralności danych.

Przy czym oprogramowania oparte o uczenie maszynowe (ML-Machine Learning) można utożsamiać z działalnością B+R podatnika, co udowadnia jedna ze świeżych interpretacji indywidualnych DKIS z dnia 15 września 2021 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.589.2021.2.MB.

Końcowo podkreślenia wymaga fakt, że każdorazowy przypadek działalności programisty wymaga bardzo dogłębnej analizy, o czym świadczą różnorodne stanowiska organów podatkowych w wydawanych interpretacjach podatkowych w tymże zakresie. Jednocześnie nie można zapominać, że wymóg posiadania interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zastosowania preferencji podatkowej IP BOX został nałożony przez Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach podatkowych.

Autor: Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 11 ze zm.; dalej: ustawa o CIT)
 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawa o PIT)
 • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX
 • Podręcznik Frascati 2015. Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczo-rozwojowej przygotowany przez OECD (dalej: Podręcznik Frascati).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA