REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga IP Box: Ewidencja na bieżąco?

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Ulga IP Box: Ewidencja na bieżąco?
Ulga IP Box: Ewidencja na bieżąco?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga IP Box - mimo że funkcjonuje w polskim systemie podatkowym od 2019 r. to nie cieszy się wśród podatników wielkim zainteresowaniem. Przyczyn tego zjawiska można doszukiwać się w niejasnych uregulowaniach w tymże zakresie. Bowiem samo założenie tej preferencji podatkowej jest niezwykle korzystne z uwagi na możliwość opodatkowania dochodów uzyskanych z wytworzonych/ulepszonych/rozwiniętych kwalifikowanych praw własności intelektualnej w wysokości 5% stawki podatku PIT bądź CIT.

Ulga IP Box

Ministerstwo Finansów opublikowało 16 lipca 2019 r. objaśnienia podatkowe dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (dalej jako: Objaśnienia podatkowe), w których wreszcie pochylono się nad definicją działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym (tj. wyjaśnieniem składowych tejże działalności, czyli opisano cechy systematyczności, twórczości oraz zwiększenia zasób wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań). Powyższe jest istotne nie tylko z punktu widzenia podatników starających się o skorzystanie z ulgi IP BOX, ale także dla wszystkich zainteresowanych ulgą badawczo-rozwojową. W Objaśnieniach podatkowych można znaleźć przykładowe metody rozliczania IP BOX dla takich praw własności intelektualnej jak: patent, wzór użytkowy, wzór przemysłowy, topografia układu scalonego i innych. Przy czym Ministerstwo Finansów w zakresie dochodów powstałych z autorskiego prawa do programu komputerowego rekomenduje sformułowanie zapytania do organu podatkowego. W związku z tym branża IT wciąż nie ma jasnego obrazu, jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z tejże preferencji podatkowej.

Autopromocja

IP Box - prowadzenie ewidencji

Przy czym najbardziej problematyczną kwestią wydaje się prowadzenie ewidencji na potrzeby IP BOX, tj. czy należy prowadzić ją na bieżąco czy wystarczającym jest sporządzenie jej na dzień dokonania rozliczenia. Objaśnienia podatkowe dają podatnikom w tymże zakresie niejako swobodę ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych dla celów IP BOX. Ministerstwo Finansów w tychże wyjaśnieniach podkreśla, że „dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.” Stąd nie można wywieść konieczności sporządzania takiej ewidencji na bieżąco. Przy czym w Objaśnieniach podatkowych zaprezentowano, jakie dane powinny znaleźć się w takich zestawieniach (m.in. opis projektu, czas rozpoczęcia i zakończenia projektu, wykaz zaangażowanych osób nad danym projektem czy wykaz stworzonych prac w danym projekcie z imiennym przyporządkowaniem do konkretnej osoby wykonującej daną pracę).

Jednak organy podatkowe w dotychczas wydawanych interpretacjach indywidualnych stoją na stanowisku, że ewidencja dla celów IP BOX powinna być prowadzona przez podatników na bieżąco, w przeciwnym razie nie będzie możliwe stosowanie tejże preferencji. Przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 30 września 2020 r., Nr 0114-KDIP3-2.4011.446.2020.2.MJ: „W tym miejscu jeszcze raz podkreślić należy, że księgi rachunkowe powinny być prowadzone na bieżąco zgodnie z wymogami wskazanymi w art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…) Jednocześnie, mając na uwadze okoliczność, że Wnioskodawca w opisanym stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym nie może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów, ze względu na nieprowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z wymogami art. 30cb ust. 1 ww. ustawy.” Analogiczny pogląd został wyrażony w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 17 lutego 2021 r., Nr 0111-KDIB1-3.4010.387.2020.2.MBD.

Jednocześnie należy wskazać, że krajowe orzecznictwo prezentuje odmienny pogląd od organów podatkowych. Bowiem sądy jednolicie orzekają, że przepisy warunkujące o możliwości zastosowania ulgi IP BOX nie nakładają na podatnika konieczności prowadzenia ewidencji na bieżąco. Stąd można wywieść, że właściwym rozwiązaniem będzie także dokonywanie zapisów w ewidencji dopiero z chwilą rozliczenia ulgi, czyli z chwilą złożenia stosownej deklaracji podatkowej. Ponadto, Sądy podkreślają, że ewidencja musi być prowadzona w sposób należyty, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu (zob. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Go 79/21 czy wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Wr 1720/20).

Autor: Roksana Basty – Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 11 ze zm.; dalej: ustawa o CIT)
 • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.; dalej: ustawa o PIT)
 • Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 15 lutego 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA