REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota wolna od podatku w 2023 r. Ile wynosi i jak obliczyć?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Kwota wolny od podatku w 2023 roku
Kwota wolny od podatku 2023. Ile wynosi i jak obliczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwota wolna od podatku - niestety bardzo niewielka część podatników zdaje sobie sprawę z tego, czym jest kwota wolna od podatku oraz jaki ma wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Właśnie dlatego w tym artykule wyjaśnimy kwestię tego, co kryje się pod tym pojęciem oraz dlaczego jest to tak istotne.

Kwota wolna od podatku to pojęcie pochodzące stricte z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z dniem 1 stycznia 2022 roku została ona zwiększona na skutek nowelizacji podatkowej (Polski Ład), gdzie wcześniej wynosiła 8 000 zł, a z kolei w 2023 roku kwota wolna od podatku została ustalona na kwotę 30 000 złotych. Wynikiem tego podatnicy, którzy w danym roku podatkowym nie osiągną dochodu na wspomnianym poziomie, nie będą zobowiązani do opłacenia w danym roku podatku dochodowego. Bardzo istotną informacją jest to, że kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich dochodów podatnika, aczkolwiek nie jest osobna dla każdego ze źródeł dochodów.

REKLAMA

Autopromocja

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Kwota wolna od podatku jest kierowana wyłącznie do podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej, ponieważ ma to istotne znaczenie przede wszystkim dla pracowników oraz osób, które wykonują pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Zatem wiążę się to z tym, że z opcji tej nie mogą skorzystać osoby opodatkowane podatkiem liniowym, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Aktualne przepisy prawa pozwalają na to, aby jednostki, w których to płatnik (pracodawca) pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, a gdzie podatnik(pracownik) jest w stanie przewidzieć, że dochody uzyskane przez niego w danym roku podatkowym nie będą wyższe niż 30 000 zł, złożony został wniosek o nie pobieranie zaliczek z tytułu podatku. Następstwem tego jest to, iż pracodawca na prośbę pracownika nie będzie musiał pobierać zaliczek na podatek dochodowy. Z kolei pracownik nie będzie musiał czekać na uregulowanie (zwrot) nadpłaty podatku.

Jak obliczyć podatek od dochodu opodatkowanego skalą podatkową?

Kwotę wolną od podatku, zgodnie z przepisami, obliczamy w sposób następujący, tj.:

→  podatek do kwoty dochodu 120 000 zł wynosi 12%, a następnie od tego należy odjąć tzw. kwotę zmniejszającą podatek, która wynosi 3600 zł;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

→ podatek powyżej 120 000 zł dochodu wynosi 10 800 zł, a następnie do tego należy dodać 32% z nadwyżki ponad 120 000 zł.

Czym jest kwota zmniejszająca podatek?

Zgodnie z definicją kwota zmniejszająca podatek jest kwotą, o którą pracodawca zmniejsza naliczoną w danym miesiącu zaliczkę na podatek. Kwota zmniejszająca podatek bardzo mocno wiążę się z kwotą wolna od podatku, ponieważ jest iloczynem kwoty wolnej od podatku oraz stawki 12%. Ostateczna wysokość kwoty zmniejszającej podatek jest uzależniona od kwoty wolnej od podatku.

Od 1 lipca 2022 roku kwota zmniejszająca podatek wynosi 300 zł w skali miesiąca, a sposób jej ustalania wygląda następująco:

30 000 zł (kwota wolna od podatku) × 12% (stawka podatku) = 3600 zł
3600 zł / 12 miesięcy = 300 zł miesięcznie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA