Zasady stosowania przez płatników kwoty wolnej od podatku od 2023 r.

REKLAMA
REKLAMA
Kwota wolna od podatku od stycznia 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 r. podatnik, który uzyskuje przychody od więcej niż jednego płatnika, będzie mógł swobodniej decydować o zastosowaniu przez płatnika miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek. Zamiast jednego płatnika – tak jak ma to miejsce obecnie – po datnik będzie mógł wskazać do trzech płatników, którzy będą mogli zastosować kwotę zmniejszającą podatek. Nie oznacza to jednak, że każdy ze wskazanych przez podatnika płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Podatnik, w oświadczeniu składanym w tej sprawie danemu płatnikowi, będzie musiał wskazać, że ten płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:
REKLAMA
1) 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (po zmianie jest to 300 zł) albo
2) 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (po zmianie jest to 150 zł), albo
3) 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (po zmianie jest to 100 zł).
Podatnicy będą mogli złożyć ww. oświadczenia tylko w przypadku, gdy:
■ łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
■ w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wy sokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym prze dziale skali podatkowej, w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, o którym mowa w art. 31c ustawy o PIT dodawanym z dniem 1 stycznia 2023 r. (zob. również pkt 4. Zwolnienie płatnika z obowiązku poboru zaliczki na podatek).
W przypadku gdy podatnik w danym miesiącu będzie uzyskiwał od tego samego płat nika przychody z różnych tytułów, płatnik będzie stosował do tych przychodów złożone mu oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia, przy czym łączna kwota pomniejszenia zastosowana w tym miesiącu przez tego płatnika nie może przekroczyć kwoty wskazanej w oświadczeniu.
Kolejną zasadniczą zmianą w zakresie uwzględniania przez płatników 1/12 kwoty zmniej szającej podatek będzie umożliwienie jej stosowania również zleceniodawcom i pozosta łym płatnikom wypłacającym świadczenia z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT, oraz płatnikom pobierającym zaliczki od dochodów z praw majątkowych. Obecnie taka możliwość nie istnieje.
Prawo do zmniejszenia zaliczki na podatek o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek zyskają również osoby wpłacające samodzielnie zaliczki na poda tek dochodowy, o których mowa w art. 44 ust. 1a ustawy o PIT. Zmiana ta będzie dotyczyła podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatników:
1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z działalności wykonywanej osobiście z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6–9 usta wy o PIT
W związku z tymi zmianami od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać również zmiany związane ze składaniem oświadczenia PIT-2. Podatnik będzie mógł złożyć ten formu larz maksymalnie trzem płatnikom. Wskaże im, o jaką część kwoty zmniejszającej poda tek mają pomniejszać zaliczkę. Obecnie PIT-2 podatnik może złożyć wyłącznie jednemu pracodawcy.
Kwota wolna od podatku 2023 - ja przygotować się do zmian?
Krok 1. Upewnij się, że pracownicy służb płacowych znają nowe zasady stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek
Pracodawcy oraz podmioty prowadzące biura rachunkowe powinni dopilnować, aby za trudnieni przez nich pracownicy odpowiedzialni za pobór zaliczek na PIT od wypłacanych wynagrodzeń poznali nowe zasady stosowania miesięcznej kwoty zmniejszającej poda tek. Dzięki temu unikną wątpliwości co do prawidłowości składanych im w 2023 r. oświadczeń o stosowaniu tej kwoty.
Również podatnicy, którzy samodzielnie obliczają zaliczki na PIT od dochodów ze stosunku pracy z zagranicy, z emerytur i rent z zagranicy oraz z działalności wykonywanej osobiście z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6–9 ustawy o PIT, powinni wiedzieć, że od 2023 r. będą mieli prawo do ich zmniejszenia o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Dzięki temu skorzystają z kwoty wolnej już w trakcie 2023 r.
Krok 2. Sprawdź oprogramowanie płacowe
Podatnicy, którzy obliczają wynagrodzenia przy użyciu programów płacowych, powinni się upewnić, że posiadane oprogramowanie zostało zaktualizowane pod kątem zmian w sto sowaniu miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek.
Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji „Jak przygotować się do zmian w 2023 r. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS”
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA