REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy limit uprawniający do ulgi prorodzinnej obejmuje zagraniczne dochody rodziców

Justyna Skwirowska
Czy limit uprawniający do ulgi prorodzinnej obejmuje zagraniczne dochody rodziców /Fot. Fotolia
Czy limit uprawniający do ulgi prorodzinnej obejmuje zagraniczne dochody rodziców /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych, przy określaniu czy limit do zastosowania ulgi prorodzinnej nie został przekroczony uwzględnić trzeba dochody każdego z małżonków uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie ma przy tym znaczenia jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.

Autopromocja

Takie stanowisko potwierdza Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 czerwca 2017 r., nr 0111-KDIB2-2.4011.14.2017.1.MZA.

Sprawa dotyczyła podatniczki (Wnioskodawczyni), która jest osobą fizyczną w świetle prawa podatkowego. We wniosku o interpretację wskazano, że osiąga ona dochody na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, które rozlicza na zasadach ogólnych zgodnie z art. 27 ust. 1-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Małżonek Wnioskodawczyni przebywa na stałe w Niemczech i rozlicza się z uzyskanych tam dochodów w tym kraju. Nie osiąga on natomiast żadnych dochodów opodatkowanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dochody Wnioskodawczyni osiągane w Polsce, z uwzględnieniem faktu, że małżonek nie uzyskuje dochodów opodatkowanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, są znacznie poniżej kwoty 112.000 zł, która to kwota jest limitem do odliczenia ulgi na jedno dziecko. Natomiast dochody zagraniczne małżonka dodane do tych osiągniętych w Polsce przez Wnioskodawczynię, przekraczają kwotę 112.000 zł. Wnioskodawczyni podkreśla, że osiągnięte przez jej małżonka dochody zagraniczne nie są opodatkowane w Polsce, jak również nie mają do nich zastosowania zasady określone w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie wpływają one na ustalanie stopy procentowej, według której mógłby być liczony podatek od dochodów krajowych, gdyż dochody takie nie występują.

Wnioskodawczyni zadała pytanie odnoście tego, czy zarobki męża powinny być zsumowane z jej zarobkami do ustalenia czy nie przekroczyły one limitu do zastosowania ulgi prorodzinnej. Zdaniem Wnioskodawczyni zarobki męża pracującego za granicą nie ulegają sumowaniu na podstawie obliczania limitu do ulgi prorodzinnej. Przemawia za tym jej zdaniem fakt, iż mąż wypełnia swoje zobowiązania podatkowe w Niemczech.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił zdania Wnioskodawczyni, wyjaśniając, że w celu uzyskania ulgi prorodzinnej, którą można odliczyć od podatku trzeba spełnić łącznie kilka przesłanek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wykonywać władzę rodzicielską albo pełnić funkcję opiekuna prawnego albo pełnić funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądowego albo umowy zawartej ze starostą,

  2. osiągnąć dochody podatkowe według zasad określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

  3. wykazać podatek,

  4. w roku podatkowym wspólny dochód rodziców dziecka nie może przekroczyć kwoty 112 000 zł.

Organ podatkowy stwierdził, iż okoliczność, że jeden z małżonków nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce lub małżonkowie nie rozliczają się wspólnie z uzyskanych dochodów, nie może mieć wpływu na sposób ustalania dla celów ulgi prorodzinnej łącznego dochodu, który małżonkowie osiągnęli w roku podatkowym.

Prowadziłoby to bowiem do nieuprawnionego różnicowania podatników. W korzystniejszej sytuacji byliby ci podatnicy, uzyskujący dochody zagraniczne, którzy nie uzyskali dochodów opodatkowanych w Polsce albo nie składają wspólnego zeznania.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W związku z powyższym, w przypadku gdy jeden z małżonków uzyskał dochody tylko w Polsce a drugi wyłącznie w Niemczech, to – wbrew twierdzeniu Wnioskodawczyni – dochody zagraniczne należy uwzględnić do ustalenia wysokości limitu dochodów podatnika, który chce skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania dziecka.

Dlatego też, ze względu na przekroczenie wysokości określonego w art. 27f ust. 2 pkt 1 ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych łącznego limitu dochodu przysługującego na jedno dziecko, Wnioskodawczyni nie będzie przysługiwać ulga prorodzinna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA