Zwolnienie z PIT dla młodych - wyjaśnienia Krajowej Informacji Skarbowej
REKLAMA
REKLAMA
Zerowy z PIT dla młodych
Przypomnijmy na wstępie, że zwolnienie z PIT, które weszło do porządku prawnego od dnia 1 sierpnia 2019 r., dotyczy osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.
REKLAMA
Zerowym PIT objęte są przychody z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Przy czym, w 2019 r. limit zwolnienia wynosi 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ zwolnienie obowiązuje przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.
Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) jest opodatkowana według skali podatkowej.
Szacuje się, że z nowej ulgi podatkowej skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.
W 2019 r. płatnik nie ma obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT.
Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika
Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r.
Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).
Wyjaśnienia Krajowej Informacji Skarbowej
Czy zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT objęte są również świadczenia z tytułu praktyk absolwenckich?
Zwolnienie od podatku dochodowego obejmuje przychody uzyskane ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia (o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT) otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.
Umowa o praktyki absolwenckie nie mieści się w zakresie ww. zwolnienia.
Czy zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, podlegają również wypłacane przez pracodawcę zasiłki chorobowe, zasiłki macierzyńskie, zasiłki rehabilitacyjne i zasiłki wypadkowe?
Zwolnienie od podatku dochodowego obejmuje przychody uzyskane ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia (o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT) otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia.
Za przychody ze stosunku pracy, uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, na gruncie ustawy o PIT, stanowią przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Świadczenia te nie korzystają zatem ze zwolnienia od podatku.
Czy zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT dotyczy również nierezydentów zatrudnionych w Polsce na podstawie umowy o pracę?
Zwolnienie od podatku dochodowego tzw. „PIT zero dla młodych” obejmuje również przychody uzyskane na podstawie umowy o pracę przez osoby, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania (nierezydentów).
Czy podatnik, który nie ukończył 26 lat i otrzymuje przychody ze stosunku pracy może w 2019 r. korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT? Czy podatnik musi składać swojemu pracodawcy oświadczenie?
Zasadą jest, że przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. nie stosuje się zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT, chyba że podatnik złoży płatnikowi pisemne oświadczenie, że uzyskane w okresie od dnia 1 sierpnia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. przychody będą w całości zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT.
A zatem, złożenie przez pracownika oświadczenia jest warunkiem koniecznym dla zastosowania przez pracodawcę zwolnienia od podatku już na etapie pobierania zaliczek w trakcie 2019 r.
Podatnik, który ww. oświadczenia nie złoży - w związku z czym płatnik wypłacając wynagrodzenie w 2019 r. będzie pobierał zaliczki na podatek dochodowy - będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku w zeznaniu rocznym.
Czy od roku 2020 zasadą jest stosowanie przez płatnika zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT?
Od roku 2020 jest zasadą, że płatnicy stosują zwolnienie w trakcie roku przy poborze zaliczek na podatek. Podatnik może jednak złożyć swojemu płatnikowi wniosek o niestosowanie zwolnienia przy poborze zaliczek na podatek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.
Polecamy: PIT 2019. Komentarz
Czy zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT objęte są przychody otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia czy należne za okres do ukończenia 26 roku życia?
REKLAMA
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia.
W przypadku należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy PIT, przychód powstaje w momencie jego otrzymania lub postawienia do dyspozycji (obciążenia rachunku pracodawcy).
Zatem zwolnieniem objęte będą przychody, które podatnik otrzyma do dnia 26 urodzin (włącznie), niezależnie od tego za jaki okres podatnik otrzymał należność.
Krajowa Informacja Skarbowa
Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 148, art. 32 ust. 1f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)
- art. 5 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1394).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat