reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatek od inst. finansowych > Wpływ podatku bankowego na lokaty dla małych przedsiębiorców

Wpływ podatku bankowego na lokaty dla małych przedsiębiorców

Wprowadzenia podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) spowodowało, że lokaty dla małych przedsiębiorców w większości banków mocno potaniały.

Tylko 2 banki płacą ponad 2% za depozyty 6-miesięczne

Ci, którzy liczą na większe oprocentowanie przy lokatach na dłuższe terminy, np. 6 miesięcy, rozczarują się. Odsetki od takich depozytów są na poziomie bardzo zbliżonym do naliczanych od lokat kwartalnych.

Najlepsze lokaty półroczne znajdują się w ofercie Idea Banku (2,55%) i Alior Banku (2,4%) i dotyczą zarówno mniejszej (1 tys. zł), jak i większej (50 tys. zł) kwoty depozytu. I na nich zamyka się lista banków, które drobnym przedsiębiorcom oferują stawki depozytowe wyższe niż 2%.

Ale uzyskanie tak wysokiego oprocentowania wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Idea Bank płaci 2,55% tylko za nowe środki, zaś lokata Alior Banku po 6 miesiącach odnawia się automatycznie jako standardowa lokata półroczna, ze znacznie niższym oprocentowaniem.

Podatek od niektórych instytucji finansowych - wytyczne dla organów podatkowych

W tej grupie depozytów trzeci jest Credit Agricole Bank ze stawką 1,6% w stosunku rocznym dla obu analizowanych kwot lokaty. Tyle samo jest gotów płacić Toyota Bank, ale jego oferta skierowana jest wyłącznie do zamożniejszych klientów.

Na rok 2,8%, ale z dodatkowymi warunkami

W przypadku lokat na 12 miesięcy i tym razem prym wiedzie Idea Bank. Właściciel rocznego depozytu może zarobić w tym banku nawet 2,8%, ale pod warunkiem, że będzie na koncie „Firma To Ja” utrzymywał równowartość 10% kwoty lokaty. To ten sam produkt co w przypadku lokat na 3 miesiące. Oferta skierowana jest zarówno dla posiadaczy drobnych kwot, rzędu 1 tys. zł, jak i osób z oszczędnościami na poziomie 50 tys. zł.

Ale potem jest już dużo gorzej. Na drugim miejscu w naszym zestawieniu lokat rocznych znalazł się Bank Credit Agricole, który za lokatę o wartości 1 tys. zł płaci 1,9%, zaś trzeci to Bank Pocztowy - 1,4%.

Credit Agricole Bank takie samo oprocentowanie – 1,9% - oferuje także przy depozytach rocznych na kwotę 50 tys. zł., zajmując tym razem  trzecią pozycję, bo drugi - Toyota Bank, proponuje w tej grupie lokat stawkę 2%.

Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą korzystnych dla oszczędzających zmian. Nie widać przyspieszenia w gospodarce, więc trudno oczekiwać podniesienia stóp procentowych. Za to szanse na ich obniżkę są spore, jako że ciągle notujemy deflację, która w kwietniu się pogłębiła. To może sprawić, że bank centralny zdecyduje się na kolejne cięcie.

Wzór deklaracji w zakresie podatku od niektórych instytucji finansowych (FIN-1)

Może to oznaczać, że zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy oszczędzający muszą się przyzwyczaić do niskiego oprocentowania depozytów i powinni być świadomi, że może być jeszcze niżej.

Zestawienie depozytów zostało opracowane na podstawie ankiety wśród 18 banków, z których jednak 5 nie przedstawiło oferty dla przedsiębiorców indywidualnych (niektóre z tych instytucji traktują prowadzących działalność jak osoby fizyczne). Dane do ankiety były zbierane w dniach od 30 maja  do 3 czerwca.

Anna Olesiejuk, Marek Siudaj, Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama