| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu a VAT

Służebność przesyłu to temat aktualnie niezwykle gorący wśród rolników. Inwestycje w odnawialne źródła energii wymagają nowych instalacji elektrycznych. W efekcie z właścicielem gruntów rolnych zostaje zawarta umowa m.in. o ustanowienie służebności przesyłu.

Z reguły umowa pomiędzy stronami oprócz wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu może przewidywać innego rodzaju wynagrodzenia (odszkodowania) przysługujące rolnikowi np. odszkodowanie za szkody w uprawach.

Każda umowa wymaga wnikliwej analizy pod względem podatkowym, ponieważ poszczególne elementy wynagrodzenia (odszkodowania) przysługujące rolnikowi mogą być odmiennie opodatkowane zarówno podatkiem VAT jak i podatkiem PIT. Wszystko zależy od sformułowań użytych w umowie i od funkcji, jaką spełniają wynegocjowane kwoty, czy stanowią rodzaj wynagrodzenia czy też odszkodowania.

Pojęcie służebności przesyłu zostało wprowadzone do polskiego systemu prawnego stosunkowo niedawno, bo z dniem 3 sierpnia 2008 r. ustawą z dnia 30 maja 2008 r. zmieniającą ustawę Kodeks Cywilny. W wyniku tej zmiany do Kodeksu Cywilnego został dodany rozdział III (art. 305 Kodeksu Cywilnego) poświęcony wyłącznie służebności przesyłu.

Zgodnie z definicją kodeksową jest to prawo polegające na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń.

Ustanowienie służebności przesyłu na gruncie rolnym następuje w drodze umowy, na podstawie której spółka-inwestor buduje urządzenia elektroenergetyczne (sieć). Z tego tytułu wypłaca rolnikowi jednorazowe wynagrodzenie (odszkodowanie).

Na podstawie umowy rolnik zobowiązany jest do tolerowania istnienia posadowionych na gruncie rolnym urządzeń służących do przesyłu energii elektrycznej, a spółka-inwestor uzyskuje prawo do korzystania z nieruchomości w zakresie:

- dokonywania konserwacji, remontów, modernizacji,

- usuwania awarii,

- przebudowy urządzeń i instalacji elektroenergetycznych, a także do

- dokonywania nowych wyprowadzeń obwodów ze stacji,

wraz z prawem wejścia i wjazdu na teren odpowiednim sprzętem.

Zatem ustanowienie służebności przesyłu wiąże się z zobowiązaniem właściciela gruntu do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. W związku z tym, będąc jednocześnie czynnością polegającą na wykorzystywaniu towaru (do towarów w świetle ustawy o VAT zalicza się również grunty) w sposób ciągły dla celów zarobkowych (realizowaną za wynagrodzeniem), zyskuje charakter odpłatnej usługi, w rozumieniu ustawy o VAT.

Zatem rolnik poprzez ustanowienie służebności przesyłu na rzecz podmiotu trzeciego, świadczy usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czynności te co do zasady, ze względu na ich odpłatny charakter, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg podstawowej stawki podatku VAT (aktualnie 23%).

Rolnik może jednak skorzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »