REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce
Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

REKLAMA

REKLAMA

Większość przedsiębiorców przed założeniem działalności gospodarczej rozważa zalety i wady przewidzianych przez prawo polskie form prawnych, w ramach których taka działalność może być prowadzona. W polskiej rzeczywistości możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego.

W przypadku działalności rolniczej w praktyce spotykamy jednakże głównie rolników indywidualnych, tych ryczałtowych lub będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Spółek prawa handlowego, które prowadzą działalność rolniczą jest stosunkowo niewiele i wywodzą swój rodowód z byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.

REKLAMA

Autopromocja

Tymczasem prowadzenie działalności rolniczej w formie spółki prawa handlowego np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwości rozliczania tej działalności na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwana dalej ustawą o CIT) daje szereg możliwości zgodnych z prawem korzyści podatkowych niedostępnych dla rolników indywidualnych, którzy rozliczają się z dochodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej ustawą o PIT).

Zasadnicza różnica pomiędzy opodatkowaniem działalności rolniczej na podstawie ustawy o CIT od opodatkowania na podstawie ustawy o PIT wynika z możliwości zwolnienia dochodów z działalności pozarolniczej pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na działalność rolniczą. Zwolnienie to wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

W ustawie o PIT tego rodzaju zwolnienie nie występuje. W konsekwencji np. dochód z dzierżawy, uzyskany przez rolnika indywidualnego, który podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, może podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdyby był uzyskany u osoby prawnej i został przeznaczony na finansowanie działalności rolniczej.

Rolnik indywidualny uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej, od których jest zobowiązany wykazać i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ grunty te nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze. Fakt, że uzyskane środki z dzierżawy zostały przeznaczone przez rolnika na zakup maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia przy opodatkowaniu dochodu z dzierżawy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność rolniczą i uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej. Uzyskany dochód z dzierżawy, pomimo że grunty nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze, może zostać zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, o ile zostanie przeznaczony na cele działalności rolniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Możliwość uzyskania zwolnienia na podstawie ustawy o CIT dochodu, który zasadniczo podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, to niewątpliwa korzyść, którą należy rozważyć przy wyborze formy prawnej zamierzonej lub już prowadzonej działalności rolniczej.

W przypadku korzystania ze zwolnienia z  art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, należy jednak pamiętać o jednym. Zwolnienie to przysługuje pod warunkiem przeznaczenia uzyskanego dochodu na działalność rolniczą. W efekcie poniesione koszty należy oceniać przez pryzmat ewentualnej ich przydatności lub niezbędności w prowadzonej działalności rolniczej. Kwota kosztów, których nie sposób powiązać z działalnością rolniczą, zasadniczo będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik kiedykolwiek uzyskał dochód z działalności pozarolniczej, który został zwolniony w poprzednich latach z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA