reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Większość przedsiębiorców przed założeniem działalności gospodarczej rozważa zalety i wady przewidzianych przez prawo polskie form prawnych, w ramach których taka działalność może być prowadzona. W polskiej rzeczywistości możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego.

W przypadku działalności rolniczej w praktyce spotykamy jednakże głównie rolników indywidualnych, tych ryczałtowych lub będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Spółek prawa handlowego, które prowadzą działalność rolniczą jest stosunkowo niewiele i wywodzą swój rodowód z byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Tymczasem prowadzenie działalności rolniczej w formie spółki prawa handlowego np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwości rozliczania tej działalności na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwana dalej ustawą o CIT) daje szereg możliwości zgodnych z prawem korzyści podatkowych niedostępnych dla rolników indywidualnych, którzy rozliczają się z dochodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej ustawą o PIT).

Zasadnicza różnica pomiędzy opodatkowaniem działalności rolniczej na podstawie ustawy o CIT od opodatkowania na podstawie ustawy o PIT wynika z możliwości zwolnienia dochodów z działalności pozarolniczej pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na działalność rolniczą. Zwolnienie to wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

W ustawie o PIT tego rodzaju zwolnienie nie występuje. W konsekwencji np. dochód z dzierżawy, uzyskany przez rolnika indywidualnego, który podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, może podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdyby był uzyskany u osoby prawnej i został przeznaczony na finansowanie działalności rolniczej.

Rolnik indywidualny uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej, od których jest zobowiązany wykazać i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ grunty te nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze. Fakt, że uzyskane środki z dzierżawy zostały przeznaczone przez rolnika na zakup maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia przy opodatkowaniu dochodu z dzierżawy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność rolniczą i uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej. Uzyskany dochód z dzierżawy, pomimo że grunty nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze, może zostać zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, o ile zostanie przeznaczony na cele działalności rolniczej.

 Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Możliwość uzyskania zwolnienia na podstawie ustawy o CIT dochodu, który zasadniczo podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, to niewątpliwa korzyść, którą należy rozważyć przy wyborze formy prawnej zamierzonej lub już prowadzonej działalności rolniczej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama