REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

Ewa Pasieczna
Biegły rewident
 e-agropodatki.pl
Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.
Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce
Działalność rolnicza - indywidualnie, czy w spółce

REKLAMA

REKLAMA

Większość przedsiębiorców przed założeniem działalności gospodarczej rozważa zalety i wady przewidzianych przez prawo polskie form prawnych, w ramach których taka działalność może być prowadzona. W polskiej rzeczywistości możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy form prowadzenia działalności gospodarczej tzn. osoby fizyczne, osoby cywilne oraz spółki prawa handlowego.

W przypadku działalności rolniczej w praktyce spotykamy jednakże głównie rolników indywidualnych, tych ryczałtowych lub będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Spółek prawa handlowego, które prowadzą działalność rolniczą jest stosunkowo niewiele i wywodzą swój rodowód z byłych Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Autopromocja

Tymczasem prowadzenie działalności rolniczej w formie spółki prawa handlowego np. w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i możliwości rozliczania tej działalności na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwana dalej ustawą o CIT) daje szereg możliwości zgodnych z prawem korzyści podatkowych niedostępnych dla rolników indywidualnych, którzy rozliczają się z dochodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej ustawą o PIT).

Zasadnicza różnica pomiędzy opodatkowaniem działalności rolniczej na podstawie ustawy o CIT od opodatkowania na podstawie ustawy o PIT wynika z możliwości zwolnienia dochodów z działalności pozarolniczej pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na działalność rolniczą. Zwolnienie to wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są dochody podatników z działalności pozarolniczej, w tym z działów specjalnych produkcji rolnej - w części przeznaczonej na działalność rolniczą.

W ustawie o PIT tego rodzaju zwolnienie nie występuje. W konsekwencji np. dochód z dzierżawy, uzyskany przez rolnika indywidualnego, który podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, może podlegać zwolnieniu z opodatkowania, gdyby był uzyskany u osoby prawnej i został przeznaczony na finansowanie działalności rolniczej.

Rolnik indywidualny uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej, od których jest zobowiązany wykazać i zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ grunty te nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze. Fakt, że uzyskane środki z dzierżawy zostały przeznaczone przez rolnika na zakup maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia przy opodatkowaniu dochodu z dzierżawy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi działalność rolniczą i uzyskuje dochody z dzierżawy gruntów rolnych pod budowę farm wiatrowych i infrastruktury z nimi związanej. Uzyskany dochód z dzierżawy, pomimo że grunty nie są  wykorzystywane przez dzierżawcę na cele rolnicze, może zostać zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, o ile zostanie przeznaczony na cele działalności rolniczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Możliwość uzyskania zwolnienia na podstawie ustawy o CIT dochodu, który zasadniczo podlega opodatkowaniu na podstawie ustawy o PIT, to niewątpliwa korzyść, którą należy rozważyć przy wyborze formy prawnej zamierzonej lub już prowadzonej działalności rolniczej.

W przypadku korzystania ze zwolnienia z  art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT, należy jednak pamiętać o jednym. Zwolnienie to przysługuje pod warunkiem przeznaczenia uzyskanego dochodu na działalność rolniczą. W efekcie poniesione koszty należy oceniać przez pryzmat ewentualnej ich przydatności lub niezbędności w prowadzonej działalności rolniczej. Kwota kosztów, których nie sposób powiązać z działalnością rolniczą, zasadniczo będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnik kiedykolwiek uzyskał dochód z działalności pozarolniczej, który został zwolniony w poprzednich latach z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o CIT.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA