Połowa podwójnej składki na KRUS płaconej przez rolników-przedsiębiorców jest kosztem podatkowym w PIT
REKLAMA
REKLAMA
W imieniu Ministra Finansów takie stanowisko w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24937 zajął Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.
REKLAMA
Składający tą interpelację poseł zwrócił uwagę na niejednolite interpretacje organów podatkowych w tym zakresie. W szczególności poseł wskazał interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lipca 2017 r. (nr 0115-KDIT3.4011.135.2017.1.WM), w której organ podatkowy uznał, że „(…) wydatki z tytułu podwyższonej – z uwagi na prowadzenie przez rolnika działalności gospodarczej – składki na ubezpieczenie społeczne rolników nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.” Zdaniem Dyrektora KIS składki na KRUS (nawet te podwójne płacone przez rolników-przedsiębiorców) są związane z działalnością rolniczą a nie pozarolniczą działalnością gospodarczą.
Polecamy: INFORLEX Ekspert
Polecamy: INFORLEX Biznes
Podwójna składka na KRUS dla rolnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą
Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336, z późn. zm.) składka miesięczna za każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej.
Zaś zgodnie z art. 17 ust. 2 ww. ustawy, za ubezpieczonego, o którym mowa w art. 5a, składka wynosi dwukrotność kwoty ustalonej w sposób określony w ust. 1.
Przepis art. 5a ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
1. złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
2. jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonej ustawowo kwoty.
Jak więc widać z treści przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wynika wprost, że prowadzenie działalności gospodarczej przez rolnika rodzi obowiązek zapłaty podwyższonej (podwójnej) składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS.
Część składki na KRUS może być kosztem uzyskania przychodu
Minister Finansów podkreślił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT pomiędzy wydatkami i przychodem powinien istnieć związek przyczynowy. Wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz powinien być powiązany z konkretnym źródłem przychodu.
Zdaniem Ministra część składki płaconej przez rolnika do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (tj. owa połowa podwójnej stawki) ma bezpośredni związek z uzyskiwaniem jednocześnie przez tego rolnika przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, ta część składki może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat