| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Połowa podwójnej składki na KRUS płaconej przez rolników-przedsiębiorców jest kosztem podatkowym w PIT

Połowa podwójnej składki na KRUS płaconej przez rolników-przedsiębiorców jest kosztem podatkowym w PIT

Zdaniem Ministra Finansów część składki płaconej przez rolnika, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników ma bezpośredni związek z uzyskiwaniem jednocześnie przez tego rolnika przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, ta część składki (tj. połowa podwójnej składki) może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W imieniu Ministra Finansów takie stanowisko w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24937 zajął Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Składający tą interpelację poseł zwrócił uwagę na niejednolite interpretacje organów podatkowych w tym zakresie. W szczególności poseł wskazał interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lipca 2017 r. (nr 0115-KDIT3.4011.135.2017.1.WM), w której organ podatkowy uznał, że „(…) wydatki z tytułu podwyższonej – z uwagi na prowadzenie przez rolnika działalności gospodarczej – składki na ubezpieczenie społeczne rolników nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.” Zdaniem Dyrektora KIS składki na KRUS (nawet te podwójne płacone przez rolników-przedsiębiorców) są związane z działalnością rolniczą a nie pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podwójna składka na KRUS dla rolnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą

Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336, z późn. zm.) składka miesięczna za każdego ubezpieczonego wynosi 10% emerytury podstawowej.

Zaś zgodnie z art. 17 ust. 2 ww. ustawy, za ubezpieczonego, o którym mowa w art. 5a, składka wynosi dwukrotność kwoty ustalonej w sposób określony w ust. 1.

Przepis art. 5a ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:

1. złoży w Kasie oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;

2. jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;

3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;

4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonej ustawowo kwoty.

Jak więc widać z treści przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wynika wprost, że prowadzenie działalności gospodarczej przez rolnika rodzi obowiązek zapłaty podwyższonej (podwójnej) składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS.

Część składki na KRUS może być kosztem uzyskania przychodu

Minister Finansów podkreślił, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT pomiędzy wydatkami i przychodem powinien istnieć związek przyczynowy. Wydatek musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz powinien być powiązany z konkretnym źródłem przychodu.

Zdaniem Ministra część składki płaconej przez rolnika do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (tj. owa połowa podwójnej stawki) ma bezpośredni związek z uzyskiwaniem jednocześnie przez tego rolnika przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, ta część składki może być zaliczana do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »