REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba nieprowadząca firmy może być podatnikiem VAT – np. rolnik zajmujący się agroturystyką

Osoba nieprowadząca firmy może być podatnikiem VAT – np. rolnik zajmujący się agroturystyką
Osoba nieprowadząca firmy może być podatnikiem VAT – np. rolnik zajmujący się agroturystyką

REKLAMA

REKLAMA

Rolnik, który prowadzi gospodarstwo rolne i zamierza równolegle zająć się agroturystyką, będzie podatnikiem VAT-u niezależnie od tego, że nie jest przedsiębiorcą. Może jednak przez pewien czas korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W przepisach funkcjonuje kilka definicji działalności gospodarczej, co w konsekwencji prowadzi m.in. do tego, że można stać się „prowadzącym działalność gospodarczą” w zakresie VAT-u, nawet bez rejestracji własnego biznesu. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest rolnik, którego działalność rolnicza nie jest działalnością gospodarczą (jest wyłączna spod przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) i która podlega zwolnieniu z VAT, ale jeśli równocześnie przyjmuje pod swój dach turystów, z tego tytułu będzie musiał co do zasady rozliczać podatek od towarów i usług i składać deklaracje VAT-owskie.

Autopromocja

Działalność rolniczą zwolnioną z VAT-u rozumie się jako produkcję roślinną i zwierzęcą. Za taką nie można natomiast już uznać usług związanych z zakwaterowaniem (w tym usług miejsc krótkiego zakwaterowania), które zgodnie z ustawą o VAT podlegają pod 8-proc. stawkę tego podatku. Co do zasady, każdy świadczący opodatkowane usługi może jednak wybrać status podatnika zwolnionego z VAT, na podstawie zwolnienia przewidzianego w art. 113 ustawy o VAT, którego podstawowym warunkiem jest realizowanie opodatkowanej sprzedaży w ramach limitu 150 tys. zł.

Polecamy: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór zwolnienia przy agroturystyce

Jeśli rolnik, który obok uprawy ziemi czy hodowli zwierząt postanawia zająć się także agroturystyką i wybierze zwolnienie z VAT, sprawami związanymi z rozliczeniem tego podatku nie będzie musiał się przejmować do momentu, kiedy jego obroty z agroturystyki przekroczą granicę 150 tys. zł. Do tego czasu nie będzie musiał wystawiać faktur, martwić się o zastosowanie odpowiedniej stawki podatku czy składać deklaracji do urzędu skarbowego.

Nie pozostanie jednak bez żadnych obowiązków. Na żądanie turysty będzie mu musiał wystawić dokument sprzedaży. Dobrze, aby prowadził też uproszczoną ewidencję sprzedaży, aby móc kontrolować jej wysokość i ewentualne zbliżanie się do limitu. Brak rejestracji oznacza też brak możliwości odliczania podatku od towarów i usług z faktur zakupowych. Przedsiębiorca zwolniony z VAT-u taki VAT wynikający z zakupów zaliczy do kosztów firmy i tym samym obniży swój podatek dochodowy – rolnik nieprowadzący własnej firmy nie ma takiej możliwości.

Rejestracja w VAT po przekroczeniu limitu

Natomiast prędzej czy później, jeśli prowadzone gospodarstwo agroturystyczne będzie dobrze prosperować i sprzedaż z tego tytułu przekroczy limit 150 tys. zł rolnik stanie się podatnikiem VAT czynnym. Jeśli nie posiada własnej firmy i tym samym nie ma NIP-u, musi wraz z wnioskiem rejestracyjnym VAT-R złożyć w urzędzie skarbowym formularz NIP-7.

Po dopełnieniu formalności i otrzymaniu statusu VAT-owca, osoba niebędąca przedsiębiorcą nabywa takie same obowiązki na gruncie VAT-u, jak właściciele własnych biznesów. Do 25. dnia każdego miesiąca musi składać deklarację VAT-owskie za poprzedni miesiąc wraz z opłaceniem wynikającego z nich VAT-u. Prowadzi pełną ewidencję sprzedaży, wystawia faktury sprzedaży, które muszą zawierać m.in. imię i nazwisko oraz NIP nie-przedsiębiorcy. W przeciwieństwie jednak do podatnika zwolnionego z VAT-u, VAT-owiec ma prawo pomniejszać kwotę VAT-u należnego fiskusowi o kwotę VAT-u naliczonego wynikającego z faktur zakupowych.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Wyboru statusu podatnika VAT czynnego można dokonać już na samym początku rozkręcania biznesu agroturystycznego.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA