Czy podział majątku dorobkowego małżonków podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
REKLAMA
REKLAMA
W 2005 roku zawarliśmy związek małżeński i nie podpisaliśmy małżeńskiej umowy majątkowej. Obecnie zamierzamy znieść współwłasność i podzielić majątek (dom i mieszkanie) z obowiązkiem spłaty. Czy zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?
REKLAMA
W przypadku zniesienia współwłasności małżeńskiej i podziału majątku wspólnego nie powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają bowiem wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Polecamy:Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Zakresem opodatkowania zostały objęte między innymi umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat.
Pośród czynności opodatkowanych ustawodawca nie wymienił jednak umowy o podział majątku wspólnego i majątkowej umowy małżeńskiej.
Zwrócić należy uwagę podział majątku wspólnego małżonków jest instytucją prawa rodzinnego i opiekuńczego i wykazuje cechy odrębne od zniesienia współwłasności, która jest konstrukcją prawną unormowaną w Kodeksie cywilnym.
Podziału majątku nie można zaklasyfikować jako zniesienie współwłasności w rozumieniu ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, są to dwie odrębne konstrukcje, a w konsekwencji taka czynność nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.
Nawet jeśli w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków uzyskamy przysporzenie majątkowe, to takie przysporzenie nie może być utożsamiane z nabyciem majątkowym w drodze zniesienia współwłasności – w części dotyczącej spłat i dopłat.
Podział majątku między małżonkami nie został wymieniony jako czynność podlegająca opodatkowaniu, a więc nie ma znaczenia fakt, że przy podziale majątku może wystąpić spłata pieniężna.
Polecamy:Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic - PORADNIK
Pokreślenia wymaga ponadto, że podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacimy tylko od podziału majątku wspólnego.
REKLAMA
Majątek wspólny stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Ewentualny podział tego majątku, również taki następujący w wyniku zamiany składników majątkowych wspólnych i odrębnych, jest już objęty podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Źródło:
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 marca 2011 r. nr IPPB2/436-496/10-7/AF
- informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 25 lutego 2004 r. nr US.V/436-2/04
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 12 kwietnia 2006 r. nr PO.43621/1/06/P.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat