Czy spłata kredytu na kupno domu dla córki rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn?
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn nie powstanie ani wobec matki ani wobec córki. Spłata kredytu nie została bowiem wymieniona w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn określającym przedmiot opodatkowania tym podatkiem.
REKLAMA
Opodatkowaniem jest objęte co do zasady nieodpłatne nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, ale wyłącznie z tytułów wymienionych w ustawie, a więc:
1. dziedziczenie, zapis, dalszy zapis, polecenie testamentowe;
2. darowizna, polecenia darczyńcy;
3. zasiedzenie;
4. nieodpłatne zniesienie współwłasności;
5. zachowek, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
6. nieodpłatne: renta, użytkowanie oraz służebność;
7. nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci;
8. nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
Polecamy:Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?
Istota ekonomiczna podatku od spadków i darowizn tkwi w przyroście majątkowym podatnika, a konkretnie we wzbogaceniu podatnika na skutek przejęcia majątku pod tytułem darmym.
W sytuacji opisanej w pytaniu nie wystąpiła żadna z okoliczności rodzących obowiązek zapłaty podatku, bowiem zobowiązanie matki i córki wobec banku z tytułu pobranego kredytu było zobowiązaniem solidarnym.
Istotą solidarnej odpowiedzialności dłużników jest, że aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Każdy z dłużników solidarnych odpowiada za całość długu, a nie tylko część, jaką możnaby mu przypisać poprzez np. równy podział kwoty długu pomiędzy zobowiązanych.
Polecamy:Czy nieodpłatna cesja książeczki mieszkaniowej jest opodatkowana jak darowizna
Z przedstawionej sytuacji wynika, że matka chce zwolnic się z odpowiedzialności za spłatę kredytu wobec banku, ponieważ posiada pieniądze na jego spłatę w całości.
Gdy strona zobowiązania solidarnego spłaca całość zadłużenia bez woli czynienia tego w celu obdarowania pozostałych stron tego zobowiązania, a jedynie w zamiarze zwolnienia się z długu, poprzez samą zapłatę całości, czy też części zobowiązania solidarnego nie może dojść do obdarowania kogokolwiek. Dłużnik solidarny spłaca bowiem własny dług, a nie cudzy.
Źródło:
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 lutego 2011r., nr IBPBII/1/436-305/10/AŻ,
- interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 marca 2011 r. nr IPPB2/436-36/11-2/MZ
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat