| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Podatek od spadków i darowizn 2018 - korzystne zmiany już obowiązują

Ustawodawca przewidział jednak zwolnienie od tego podatku w przypadku darowizny między rodzicami i dziećmi. Zwolnienie to dotyczy również obdarowanych dziadków, pasierbów, sióstr, braci, ojczymów i macoch. Ważne jest jednak, by zachować wymagania formalne i terminy do zgłoszenia danej darowizny do organu podatkowego.

Zobacz także: Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Polecamy: Kalendarz 2019

Całkowicie zwolnione od opodatkowania są darowizny między rodzicami i dziećmi, jeśli obdarowany zgłosi nabycie własności rzeczy (na przykład samochodu) lub praw majątkowych (na przykład obligacji) w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny. Jeżeli darowizna została stwierdzona aktem notarialnym, to te 6 miesięcy liczy się od dnia podpisania aktu. 

Dodatkowo, jeśli przedmiotem darowizny są środki pieniężne (złotówki lub inne waluty) a ich wartość przekracza 9637 złotych (licząc ostatnie 5 lat od danej osoby), konieczne jest posiadanie dowodu otrzymania ich na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

W przypadku zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego obdarowany zwolniony jest z obowiązku zgłoszenia nabycia darowizny.

Zgłoszenie darowizny podlegającej opisanemu zwolnieniu następuje poprzez złożenie do właściwego dla miejsca zamieszkania obdarowanego urzędu skarbowego druku SD-Z2.

Zobacz także: Podatki 2019

Należy w nim podać dane podatnika (czyli obdarowanego), darczyńcy a w pozycji 42 zaznaczyć kwadrat piąty. Następnie należy opisać darowiznę, wskazać jej wartość oraz kim dla obdarowanego jest darczyńca.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z przedstawionego wyżej zwolnienia, z uwagi na przekroczenie terminu lub otrzymanie gotówki a nie przelewu, opodatkowanie wygląda następująco:

1. Zwolnione są darowizny do kwoty 9637 złotych.
2. Opodatkowaniu podlegają wartości przewyższające 9637 złotych.
3. Jeśli nadwyżka nad kwotę wolną nie przekracza 10278 złotych, podatek wynosi 3% tej nadwyżki.
4. Jeśli nadwyżka nad kwotą wolną przekracza 10278 złotych ale nie przekracza 20556 złotych, podatek wynosi 308,30 zł + 5% nadwyżki ponad 10278 złotych.
5. Jeśli nadwyżka nad kwotą wolną przekracza 20556 złotych, podatek wynosi 822,20 zł + 7% nadwyżki ponad 20556 złotych.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Darowizna 12000 złotych opodatkowana będzie następująco:
- 9637 złotych wolne od opodatkowania,
- pozostałe 2363 złotych opodatkowane jest stawką 3%, czyli wpłacić do urzędu skarbowego należy 71 złotych (po zaokrągleniu).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »