reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Jaki podatek od darowizn między rodzicami i dziećmi

Darowizny (bez względu na to, czy spisane w formie aktu notarialnego czy tylko faktycznie zrealizowane) objęte są, co do zasady, opodatkowaniem podatkiem spadków i darowizn.

Podatek od spadków i darowizn 2018 - korzystne zmiany już obowiązują

Ustawodawca przewidział jednak zwolnienie od tego podatku w przypadku darowizny między rodzicami i dziećmi. Zwolnienie to dotyczy również obdarowanych dziadków, pasierbów, sióstr, braci, ojczymów i macoch. Ważne jest jednak, by zachować wymagania formalne i terminy do zgłoszenia danej darowizny do organu podatkowego.

Zobacz także: Ustawa o podatku od spadków i darowizn

Polecamy: Kalendarz 2019

Całkowicie zwolnione od opodatkowania są darowizny między rodzicami i dziećmi, jeśli obdarowany zgłosi nabycie własności rzeczy (na przykład samochodu) lub praw majątkowych (na przykład obligacji) w terminie 6 miesięcy od dnia wykonania darowizny. Jeżeli darowizna została stwierdzona aktem notarialnym, to te 6 miesięcy liczy się od dnia podpisania aktu. 

Dodatkowo, jeśli przedmiotem darowizny są środki pieniężne (złotówki lub inne waluty) a ich wartość przekracza 9637 złotych (licząc ostatnie 5 lat od danej osoby), konieczne jest posiadanie dowodu otrzymania ich na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

W przypadku zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego obdarowany zwolniony jest z obowiązku zgłoszenia nabycia darowizny.

Zgłoszenie darowizny podlegającej opisanemu zwolnieniu następuje poprzez złożenie do właściwego dla miejsca zamieszkania obdarowanego urzędu skarbowego druku SD-Z2.

Zobacz także: Podatki 2019

Należy w nim podać dane podatnika (czyli obdarowanego), darczyńcy a w pozycji 42 zaznaczyć kwadrat piąty. Następnie należy opisać darowiznę, wskazać jej wartość oraz kim dla obdarowanego jest darczyńca.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z przedstawionego wyżej zwolnienia, z uwagi na przekroczenie terminu lub otrzymanie gotówki a nie przelewu, opodatkowanie wygląda następująco:

1. Zwolnione są darowizny do kwoty 9637 złotych.
2. Opodatkowaniu podlegają wartości przewyższające 9637 złotych.
3. Jeśli nadwyżka nad kwotę wolną nie przekracza 10278 złotych, podatek wynosi 3% tej nadwyżki.
4. Jeśli nadwyżka nad kwotą wolną przekracza 10278 złotych ale nie przekracza 20556 złotych, podatek wynosi 308,30 zł + 5% nadwyżki ponad 10278 złotych.
5. Jeśli nadwyżka nad kwotą wolną przekracza 20556 złotych, podatek wynosi 822,20 zł + 7% nadwyżki ponad 20556 złotych.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Darowizna 12000 złotych opodatkowana będzie następująco:
- 9637 złotych wolne od opodatkowania,
- pozostałe 2363 złotych opodatkowane jest stawką 3%, czyli wpłacić do urzędu skarbowego należy 71 złotych (po zaokrągleniu).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama