Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?
REKLAMA
REKLAMA
Osoba będąca małżonkiem, dzieckiem, rodzicem, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem lub macochą, które odziedziczą majątek lub też nabędą go w drodze darowizny mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. – tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., nr 93, poz. 768, z późn. zm., dalej: u.p.s.d.).
REKLAMA
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia majątku urzędowi skarbowemu w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który określa szczegółowo art. 6 ust. 1 pkt 2-8 u.p.s.d. Przepis ten reguluje powstanie obowiązku podatkowego m.in. w przypadku nabycia majątku w drodze darowizny, zachowku, zasiedzenia itd.).
Przykładowo w przypadku darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienie przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust. 1 pkt 4 u.p.s.d.).
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Natomiast w przypadku nabycia majątku w drodze dziedziczenia spadkobiercy są zobowiązani zgłosić ten fakt właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Termin do złożenia we właściwym urzędzie skarbowym nabycia majątku w drodze dziedziczenia lub darowizny, w razie jego niedochowania nie podlega przywróceniu.
Podatnicy, którzy otrzymali darowiznę lub odziedziczyli majątek muszą pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy składaniu oświadczenia o nabyciu majątku.
Czasem bowiem przez nieuwagę lub też w razie okoliczności losowych nie podpisują takiego oświadczenia.
Może się też zdarzyć, że określona osoba bliska podatnikowi składa za podatnika to zgłoszenie do urzędu skarbowego, gdy podatnik np. przebywa w szpitalu lub za granicą i nie jest ono podpisane przez podatnika.
Omawiane zgłoszenie może natomiast podpisać tylko albo podatnik, albo też jego pełnomocnik.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
REKLAMA
W razie gdy na zgłoszeniu o nabyciu majątku brak jest podpisu podatnika lub też jego pełnomocnika, organy podatkowe są bardzo rygorystyczne i przyjmują, że podatnik nie dokonał zgłoszenia nabycia majątku, a w konsekwencji, że nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Wbrew temu, co twierdzą niektórzy podatnicy braku podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku nie można uzupełnić w trybie art. 169 ustawy – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60, z późn. zm.), ponieważ przepis ten dotyczy uzupełnienia braków podania, a omawiane zgłoszenie nie jest podaniem. Zgłoszenie nabycia majątku jest bardzo ważne, ponieważ jego prawidłowe wypełnienie skutkuje nabyciem prawa do zwolnienia od podatku.
Brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu o nabyciu spadku lub darowizny nie jest uchybieniem formalnym, jest to brak powodujący utratę prawa do zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat