| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Co do zasady pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czasem jednak nie trzeba płacić PCC, jeżeli pożyczkodawca jest blisko spokrewniony z pożyczkobiorcą.

Stanowisko to zostało potwierdzone w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 5 lipca 2012, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB2/436-54/12-2/KK).

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

W interpretacji tej organ rozpatrywał stan faktyczny, zgodnie z którym kwota pożyczki (od męża, z jego majątku odrębnego) została wypłacona Wnioskodawczyni/żonie przelewem bankowym, bezpośrednio na rachunek bankowy spółki cywilnej, którą założyła z mężem.

Deklarację na podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczącą zawarcia umowy pożyczki Wnioskodawczyni złożyła do Urzędu Skarbowego (listem poleconym) w terminie 14 dni od dnia zawarcia pożyczki. Kwota pożyczki będzie zwracana przez Wnioskodawczynię w miesięcznych ratach, nie niższych niż kwota określona w umowie, począwszy od czerwca 2012 r.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi: w opisanym we wniosku stanie faktycznym, złożenie przez Wnioskodawczynię deklaracji w terminie 14 dni od dnia zawarcia z mężem umowy pożyczki oraz przekazanie pożyczki na rachunek bankowy spółki cywilnej, oznacza zachowanie ustawowych warunków zwolnienia podatkowego zawartego w art. 9 pkt 10 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, umowa pożyczki korzysta ze zwolnienia określonego w tym przepisie i stanowisko Wnioskodawczyni jest prawidłowe.

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »