reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Polecamy: Kalendarz 2019

Pożyczamy pieniądze od rodziny i znajomych. Zasadniczo od umowy pożyczki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ale nie zawsze.

Trzeba więc wiedzieć, od jakiej kwoty pożyczki należy ją zgłosić do urzędu skarbowego.

Pamiętajmy, że obowiązek uregulowania zobowiązania podatkowego ciąży na biorącym pożyczkę.

Przez umowę pożyczki pieniężnej pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, którą  biorący zobowiązuje się zwrócić.  

I grupa zwolniona do 9637zł

W przypadku opodatkowania PCC pożyczki istotna jest zarówno jej kwota, jak i relacje rodzinne pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą.

W zależności od tego, jakie pokrewieństwo łączy strony umowy pożyczki, ustawodawca przewidział możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, jakim obciążona jest ta czynność.

Pożyczka pieniężna zawarta pomiędzy osobami należącymi do I  grupy podatkowej podlega zasadniczo zwolnieniu od podatku, pod warunkiem, iż jej wartość nie przekracza kwoty 9 637 zł. W takiej sytuacji, czynność  ta nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego.  

Polecamy: Komplet podatki 2019

Do I grupy podatkowej zalicza się:  małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki etc.), wstępnych (rodzice, dziadkowie etc), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Córka pożycza pieniądze matce bez PCC - nawet z rachunku męża

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Pożyczki powyżej 9637 zł należy zgłosić do US w terminie 14 dni na druku PCC-3

Jeszcze lepiej jest w przypadku, gdy umowa pożyczki pieniężnej została zawarta pomiędzy członkami najbliższej rodziny (należą do niej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha). Wtedy nawet jeżeli pożyczka przekracza kwotę 9637 zł można skorzystać ze zwolnienia z PCC.

Ale by skorzystać ze zwolnienia, biorący pożyczkę musi w terminie 14 dni od zawarcia umowy, zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym. W tym celu koniecznym jest wypełnienie i złożenie formularza PCC-3.

Pożyczkobiorca musi też dodatkowo przedstawić dowód uzyskania środków, czy to w formie pieniędzy przekazanych na rachunek bankowy, lub też  rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową czy też za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Depozyt nieprawidłowy opodatkowany PCC jak pożyczka

Niedopełnienie warunków zwolnienia

Łączne spełnienie powyższych warunków  jest niezwykle istotne, ponieważ tylko wtedy, biorący pożyczkę może skorzystać z omawianego zwolnienia podatkowego. Przekroczenie ustawowego terminu 14 dni oznacza dla podatnika konieczność opodatkowania pozyskanych środków stawką 2%.

Ponadto, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej  w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego,  kontroli podatkowej lub też postępowania kontrolnego biorący pożyczkę powoła się na fakt zawarcia takiej umowy, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pieniężnym, stawka podatku wynosi 20%.  

Elżbieta Węcławik,

Iwona Cackowska, księgowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama