Podatek od nieruchomości 2012 – do 15 marca zapłać I ratę
REKLAMA
REKLAMA
Zatem najpóźniej 15 marca osoby fizyczne, będące właścicielami i samoistnymi posiadaczami nieruchomości muszą zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości – o ile dostali wcześniej decyzję wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta ustalającą wysokość podatku na dany rok podatkowy (tzw. decyzja wymiarowa).
REKLAMA
Nie trzeba składać żadnej deklaracji podatkowej - tylko osoby prawne, jednostki organizacyjne i spółki niemające osobowości prawnej mają taki obowiązek.
Brak decyzji wymiarowej powoduje, że nie trzeba wpłacać podatku - bo przede wszystkim nie wiadomo ile, a ponadto zgodnie z art. 21 § 1 pkt 2 ordynacji podatkowej w takiej sytuacji zobowiązanie podatkowe w ogóle nie powstaje.
Zgodnie z art. 47 § 1-2 ordynacji podatkowej termin płatności podatku wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Natomiast jeżeli przepisy prawa podatkowego określają kalendarzowo terminy płatności podatku, zaliczki na podatek lub raty podatku, a decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego nie została doręczona co najmniej na 14 dni przed terminem płatności podatku, pierwszej zaliczki na podatek lub pierwszej raty podatku - obowiązuje termin 14-dniowy..
Zatem w sytuacji, gdy decyzja ustalająca wysokość podatku od nieruchomości została doręczona po 15 marca – trzeba uiścić podatek od nieruchomości w terminie 14 dni od jej doręczenia. Podobnie jeżeli doręczono decyzję wymiarową przed 15 marca ale później niż na 14 dni przed 15 marca - nie trzeba dotrzymywać terminu 15 marca, a jedynie termin 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
Oczywiście można zapłacić od razu podatek od nieruchomości za cały rok jednorazowo – nie trzeba rozbijać płatności na 4 raty (te raty, to przywilej podatnika, a nie obowiązkowy harmonogram).
Podatek od nieruchomości- wskaźniki
W tym roku nieprzyjemną niespodzianką jest fakt, że za garaże stanowiące odrębną nieruchomość trzeba płacić 10 razy większy podatek niż za mieszkanie.
Taką interpretację zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 27 lutego 2012 r. (sygn. II FPS 4/11), czym potwierdził stanowisko organów podatkowych.
Podatek od nieruchomości za garaż
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych (w tym podatku od nieruchomości) wzrosły w 2012 r. (w porównaniu do roku poprzedniego) o ok. 4%.
Podatek od nieruchomości 2012 - stawki maksymalne
Ale o faktycznych stawkach podatków i opłat lokalnych decyduje rada każdej gminy w stosownej uchwale. Te faktyczne stawki nie mogą być jednak wyższe od maksymalnych ustalonych przez Ministra Finansów.
Warto wiedzieć, że gdy rada gminy nie zdąży uchwalić nowych stawek podatków i opłat lokalnych przed końcem danego roku, to w roku następnym obowiązują stawki dotychczasowe.
Warto więc sprawdzić w swojej gminie, czy stawki podatku od nieruchomości na dany rok:
- nie są wyższe niż stawki maksymalne (to się praktycznie nie zdarza);
- mają umocowanie w stosownej uchwale rady gminy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat