REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy każda nieruchomość przedsiębiorcy opodatkowana jest wyższą stawką podatku od nieruchomości?

Katarzyna Broniszewska
nieruchomość, działalność gospodarcza podatek
nieruchomość, działalność gospodarcza podatek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć nieruchomość (grunt i budynek) do jego majątku osobistego. W związku z tym powstaje wątpliwość czy jest ona związana z tą działalnością i czy powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku.

Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r., nr 95, poz. 613 ze zm.; zwanej dalej ustawą), pod pojęciem grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, a także grunty, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie nieruchomości

Podatnikiem podatku od nieruchomości zawsze będzie właściciel. Problem dotyczy tego, kto będzie jej posiadaczem - osoba fizyczna czy też osoba fizyczna występująca jako przedsiębiorca.

Podmiot prowadzący działalność, kupując daną nieruchomość, decyduje o jej przeznaczeniu. Może uznać, że będzie wchodzić do jego majątku osobistego, ponieważ nie będzie związana ani wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.

Nieruchomość jest wtedy własnością tego podmiotu jako osoby fizycznej a nie przedsiębiorcy. Podatek należy w tym przypadku należy naliczyć wg stawki podstawowej.

Nabycie nieruchomości do majątku osobistego powoduje, że nie musi być ona ujęta w ewidencji środków trwałych ani amortyzowana a koszty jej nabycia i utrzymania nie obciążają prowadzonej działalności.

PIT od sprzedaży nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej

Organ podatkowy ma obowiązek dokonania wszechstronnej oceny i zebrania materiału dowodowego (w szczególności ewidencji księgowo-podatkowej zawartych przez podatnika kontraktów), który pozwoli na analizę, czy zakupiona nieruchomość wiąże się z prowadzoną działalnością, czy może wykorzystywana jest do innych celów.

Pomocne mogą okazać się okoliczności takie jak :

- wprowadzenie nieruchomość do ewidencji środków trwałych,                                                        

- amortyzacja nieruchomości,                                                                                                         

- zawarcie umów w ramach prowadzonej działalności, których miejscem wykonania jest zakupiona nieruchomość, 

 - obciążanie kosztami uzyskania przychodów z prowadzonej działalności wydatkami związanymi z utrzymaniem budynku np. remontami, modernizacją,                                                                         

 - obciążanie

-na poczet kosztów pośrednich- odpisami amortyzacyjnymi.

Ujęcie w ewidencji przez właściciela nieruchomości odpisów amortyzacyjnych, wydatków na utrzymanie zakupionego budynku oraz dokonanie pozostałych wymienionych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przemawia za tym, że nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa.

Jeśli natomiast ocena okoliczności prowadzi do przeciwnych wniosków, to oznacza, że nieruchomość nie powinna być związana z prowadzoną działalnością.

Jaka nieruchomość nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od nieruchomości

Jeśli nabyta nieruchomość nie służy realizacji określonych zadań gospodarczych oraz nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa - to nie może zostać uznana za znajdującą się w posiadaniu przedsiębiorcy.

W sytuacji, gdy nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej, to nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. W związku z tym, nie można opodatkować wyższą stawką – stosowaną przy opodatkowaniu budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - danej nieruchomości tylko dlatego, że  jest w posiadaniu osoby fizycznej prowadzącej tą działalność.

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 10 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Bk 246/11) Przejściowe (do czasu zakończenia prac budowlanych) niewykorzystywanie przez skarżącą spółkę nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od tej nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

Budynek, mimo czasowego jego niewykorzystywania z różnych przyczyn, nie przestaje być nieruchomością związaną z prowadzoną przez dany podmiot działalnością gospodarczą.

Natomiast ustalenie, że nieruchomość (lub jej część) jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, uzasadnia zastosowanie wyższej stawki podatku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 stycznia 2012 (sygn. I SA/Wr 1662/11) orzekł, że Aby budynek mógł zostać wyłączony z opodatkowania stawką jak dla budynków związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej względy techniczne, o jakich mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. muszą mieć charakter obiektywny, a więc niezależny od woli przedsiębiorcy oraz trwały.

Teks powstał na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z a 10 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Gd 932/11).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA