Czy każda nieruchomość przedsiębiorcy opodatkowana jest wyższą stawką podatku od nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
REKLAMA
Zgodnie z art. art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r., nr 95, poz. 613 ze zm.; zwanej dalej ustawą), pod pojęciem grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, należy rozumieć grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Wyjątek stanowią budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, a także grunty, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Jak zarejestrować własną działalność gospodarczą
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Opodatkowanie nieruchomości
Podatnikiem podatku od nieruchomości zawsze będzie właściciel. Problem dotyczy tego, kto będzie jej posiadaczem - osoba fizyczna czy też osoba fizyczna występująca jako przedsiębiorca.
Podmiot prowadzący działalność, kupując daną nieruchomość, decyduje o jej przeznaczeniu. Może uznać, że będzie wchodzić do jego majątku osobistego, ponieważ nie będzie związana ani wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej.
Nieruchomość jest wtedy własnością tego podmiotu jako osoby fizycznej a nie przedsiębiorcy. Podatek należy w tym przypadku należy naliczyć wg stawki podstawowej.
Nabycie nieruchomości do majątku osobistego powoduje, że nie musi być ona ujęta w ewidencji środków trwałych ani amortyzowana a koszty jej nabycia i utrzymania nie obciążają prowadzonej działalności.
PIT od sprzedaży nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej
Organ podatkowy ma obowiązek dokonania wszechstronnej oceny i zebrania materiału dowodowego (w szczególności ewidencji księgowo-podatkowej zawartych przez podatnika kontraktów), który pozwoli na analizę, czy zakupiona nieruchomość wiąże się z prowadzoną działalnością, czy może wykorzystywana jest do innych celów.
Pomocne mogą okazać się okoliczności takie jak :
- wprowadzenie nieruchomość do ewidencji środków trwałych,
- zawarcie umów w ramach prowadzonej działalności, których miejscem wykonania jest zakupiona nieruchomość,
- obciążanie kosztami uzyskania przychodów z prowadzonej działalności wydatkami związanymi z utrzymaniem budynku np. remontami, modernizacją,
- obciążanie
-na poczet kosztów pośrednich- odpisami amortyzacyjnymi.
Ujęcie w ewidencji przez właściciela nieruchomości odpisów amortyzacyjnych, wydatków na utrzymanie zakupionego budynku oraz dokonanie pozostałych wymienionych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przemawia za tym, że nieruchomość wchodzi w skład przedsiębiorstwa.
Jeśli natomiast ocena okoliczności prowadzi do przeciwnych wniosków, to oznacza, że nieruchomość nie powinna być związana z prowadzoną działalnością.
Jeśli nabyta nieruchomość nie służy realizacji określonych zadań gospodarczych oraz nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa - to nie może zostać uznana za znajdującą się w posiadaniu przedsiębiorcy.
W sytuacji, gdy nabyta nieruchomość nie jest wykorzystywana do prowadzonej działalności gospodarczej, to nie wchodzi w skład przedsiębiorstwa. W związku z tym, nie można opodatkować wyższą stawką – stosowaną przy opodatkowaniu budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - danej nieruchomości tylko dlatego, że jest w posiadaniu osoby fizycznej prowadzącej tą działalność.
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 10 sierpnia 2011 r. (sygn. I SA/Bk 246/11) Przejściowe (do czasu zakończenia prac budowlanych) niewykorzystywanie przez skarżącą spółkę nieruchomości lub jej części służącej do wykonywania działalności gospodarczej nie daje podstaw do tego, by do wymiaru podatku od tej nieruchomości nie miały zastosowania stawki przewidziane dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.
Budynek, mimo czasowego jego niewykorzystywania z różnych przyczyn, nie przestaje być nieruchomością związaną z prowadzoną przez dany podmiot działalnością gospodarczą.
Natomiast ustalenie, że nieruchomość (lub jej część) jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, uzasadnia zastosowanie wyższej stawki podatku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 stycznia 2012 (sygn. I SA/Wr 1662/11) orzekł, że Aby budynek mógł zostać wyłączony z opodatkowania stawką jak dla budynków związanych z prowadzeniem przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej względy techniczne, o jakich mowa w art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l. muszą mieć charakter obiektywny, a więc niezależny od woli przedsiębiorcy oraz trwały.
Teks powstał na podstawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z a 10 stycznia 2012 r. (sygn. I SA/Gd 932/11).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat