REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie
Pożyczka opodatkowana PCC, ale nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe już nie

REKLAMA

REKLAMA

Nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, mimo że „wywołuje skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne” do pożyczki. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 17 lipca 2014 r.

Pożyczka a nieodpłatne użytkowanie nieprawidłowe

Jak wynika ze wskazanej wyżej interpretacji indywidualnej, wnioskodawca, czyli w tym przypadku Sp. z.o.o. Sp. k., zawarł z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą nieodpłatną umowę użytkowania nieprawidłowego. Umowa ta jest regulowana przez art. 264 kodeksu cywilnego. Na mocy tej umowy Wnioskodawca otrzymał w nieodpłatne używanie określoną w umowie sumę pieniędzy.

Autopromocja

Według kodeksu cywilnego użytkowanie nieprawidłowe to użytkowanie obejmujące pieniądze lub inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, w którym użytkownik staje się, z chwilą wydania mu tych przedmiotów, właścicielem. Co ciekawe, po wygaśnięciu użytkowania użytkownik obowiązany jest do zwrotu wydanych mu przedmiotów według przepisów o zwrocie pożyczki.

Różnicą jest fakt, że użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym na mocy, którego rzecz jest obciążana danym prawem- do jej używania i do pobierania jej pożytków. Natomiast przy pożyczce następuje przeniesienie na własność biorącego pożyczkę przez pożyczkodawcę. Jak podaje Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy powołując się na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, jedyną różnicą właściwie jest umieszczenie przepisów odnośnie dwóch instytucji w różnych księgach Kodeksu cywilnego - użytkowania nieprawidłowego w księdze II, a pożyczki w księdze III.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Korzyść podatnika

Z punktu widzenia podatnika jednak, różnice pomiędzy konstrukcjami obu instytucji nie mają żadnego znaczenia. Oprócz oczywiście jednego. Według ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki podlega stawce podatkowej w wysokości 2%. Stawka podatku może zwiększyć się do nawet 20%, jeżeli podatnik powoła się na fakt zawarcia pożyczki, a należny podatek od tych czynności nie zostanie zapłacony lub biorący pożyczkę powoła się na fakt zawarcia umowy, a nie spełni warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy, spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Oczywiście ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje pewne zwolnienia od podatku, natomiast nie zmienia to faktu, że zawarcie nieodpłatnego użytkowania nieprawidłowego może okazać się dla podatnika ciekawym rozwiązaniem, w tym przypadku dla biorącego pożyczkę, na którym ciązy obowiązek podatkowy. W szczególności,  jeżeli suma pożyczki obliczana jest w tysiącach lub setkach tysięcy.

Co prawda, ustawa o czynnościach cywilnoprawnych przewiduje opodatkowanie użytkowania nieprawidłowego, jednak tylko w sytuacji, kiedy umowa zawarta jest odpłatnie.

Ustawodawca wprowadził w ustawie enumeratywne wyliczenie określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Kiedy brak jest w katalogu odniesienia do ustanowienia nieodpłatnego użytkowania, obowiązek podatkowy nie następuje - co potwierdza w interpretacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej.

Należy jednak pamiętać, że obowiązek podatkowy powstanie, gdy wspólnik spółki osobowej oddaje rzeczy lub prawo do nieodpłatnego używania tej spółce.

Drugorzędna nazwa umowy oraz zasada swobody umów

Ponieważ przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie definiują czynności prawnych (umów) objętych opodatkowaniem, o kwalifikacji określonej czynności prawnej decydują elementy przedmiotowo istotne czynności(umowy) a nie jej nazwa.


Dyrektor Izby Skarbowej podkreśla też znaczenie obowiązującej powszechnie zasady swobody umów. Zgodnie z nią strony mają zagwarantowaną swobodę w wyborze kontrahenta, ukształtowaniu treści stosunku zobowiązaniowego i nadaniu określonej formy oświadczeń woli stron.

Stanowi to uzasadnienie argumentacji zawartej w przedmiotowej interpretacji indywidualnej, które pozwala przede wszystkim podatnikom na skorzystanie z pewnej furtki uniknięcia opodatkowania umowy pożyczki.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy  z 17 lipca 2014 r. (nr ITPB2/436-100/14/DSZ).

Autopromocja

Łukasz Bartosiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA