reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Od 2015 roku notariusz prześle deklaracje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej

Od 2015 roku notariusz prześle deklaracje podatkowe wyłącznie w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. notariusze (jako płatnicy) będą mieli obowiązek składania deklaracji podatkowych w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn wyłącznie w wersji elektronicznej.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz w ustawie o podatku od spadków i darowizn wprowadzony zostanie obowiązek składania przez notariuszy deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku (której integralną część stanowić będzie informacja o kwocie podatku należnego poszczególnym gminom) wyłącznie w formie elektronicznej. Opracowane zostaną stosowne elektroniczne formularze deklaracji.

PIT od używania samochodów służbowych do celów prywatnych - zmiany od 2015 r.

Ponadto nastąpi zmiana przepisów w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz w ustawie o podatku od spadków i darowizn umożliwiająca przekazywanie informacji zawartych w aktach notarialnych w formie elektronicznej.

Zdaniem Ministra Finansów wprowadzenie obowiązku składania przez notariuszy, jako płatników podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn, deklaracji wraz z informacją o kwocie podatku należnego poszczególnym gminom wyłącznie w wersji elektronicznej oraz umożliwienie przekazywania notariuszom informacji z aktów notarialnych w formie elektronicznej (zamiast odpisów aktów notarialnych w formie papierowej) pozwoli na usprawnienie i zmniejszenie kosztów wymiany informacji.

Zmiana ta pozwoli również na zwiększenie  efektywności pozyskiwania i przetwarzania danych przez organy podatkowe, w tym poprawę jakości danych przez ich standaryzację i eliminację błędów wynikających z przetwarzania dokumentów papierowych. W konsekwencji powyższych zmian nastąpi poprawa efektywności pracy administracji podatkowej.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Przewiduje się, że proponowane zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Źródło: Pakiet działań podatkowych przyjęty przez Kierownictwo Ministerstwa Finansów w dniu 8 kwietnia 2014 r. - opracowany przez Ministerstwo Finansów w ramach Aktualizacji Programu Konwergencji realizującej założenia Rady UE ds. ekonomicznych i finansowych (ECOFIN) w latach 2014-2017.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama