reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > PIT od używania samochodów służbowych do celów prywatnych - zmiany od 2015 r.

PIT od używania samochodów służbowych do celów prywatnych - zmiany od 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. nastąpić ma zmiana obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych systemem ryczałtowym. Wartość miesięcznego przychodu pracownika z tego tytułu będzie ustalona w konkretnej kwocie (45 zł albo 72 zł) uzależnionej wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego. Taka nowelizacja ustawy o PIT została przygotowana przez Ministra Gospodarki w porozumieniu z Ministrem Finansów przy okazji kolejnej ustawy deregulacyjnej.

Aktualnie świadczenie związane z nieodpłatnym wykorzystywaniem przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń. Wartość tych świadczeń ustala się, co do zasady, według cen rynkowych.

Pomimo funkcjonowania przepisów wskazujących metodę ustalenia kwoty przychodu z tytułu otrzymania tego rodzaju świadczenia ich stosowanie rodzi wątpliwości podatników w związku z trudnościami w ustaleniu ceny rynkowej takiego świadczenia, która powinna uwzględniać czynniki takie jak np. marka, standard wyposażenia czy wiek pojazdu.  

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów proponują zatem wprowadzenie rozwiązania jednoznacznie określającego wartość tego świadczenia, uzależniającego wysokość przychodu miesięcznego uzyskiwanego przez pracownika wyłącznie od pojemności silnika użytkowanego samochodu służbowego. Uproszczenie zasad rozliczania podatku - eliminujące ryzyko zakwestionowania przez organy podatkowe przyjętej wysokości tego rodzaju przychodu  -  powinno (zdaniem MF) zwiększyć skłonność do jego wykazywania.  

Wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się będzie od 2015 roku  w wysokości:
- 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 - co przy stawce podatkowej 18% oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku,
- 400 zł miesięcznie, dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 - czyli 72 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku.

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych przez część miesiąca - wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych - w wysokości 1/30 ww. kwot.

Używanie przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych – skutki w PIT

Jak rozliczyć używanie prywatnych samochodów pracowników do służbowych jazd lokalnych?

Mechanizm określający zasady rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych zostanie uregulowany poprzez nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonaną ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (tzw. ustawa deregulacyjna).

Rozwiązanie znajdzie zastosowanie do osób fizycznych będących pracownikami, które użytkują samochody służbowe do celów prywatnych, jak również do przedsiębiorców, którzy umożliwili pracownikom korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych.    

Zapisz się na nasz newsletter

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Źródło:

Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej 

Pakiet działań podatkowych przyjęty przez Kierownictwo Ministerstwa Finansów w dniu 8 kwietnia 2014 r. - opracowany przez Ministerstwo Finansów w ramach Aktualizacji Programu Konwergencji realizującej założenia Rady UE ds. ekonomicznych i finansowych (ECOFIN) w latach 2014-2017.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama