Kategorie

Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku

ifirma.pl
Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.
Minimalne wynagrodzenie a koszty pracodawcy w 2014 roku
Wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę to zaledwie 60% kosztów, które ponosi pracodawca. Reszta to odprowadzane składki na ubezpieczenia ZUS oraz podatki.

Wysokość kosztów zatrudnienia pracownika zależy od tego, czy jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Zobacz ujednolicony tekst ustawy: USTAWA z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

W przypadku umowy o pracę należy określić kwotę brutto wynagrodzenia pracownika. Jeśli takie wynagrodzenie zostanie wypłacone w terminie określanym przez przepisy Kodeksu Pracy, wówczas cała kwota brutto wynagrodzenia będzie kosztem uzyskania przychodu pracodawcy w miesiącu należnym (czyli przepracowanym).

Z tej kwoty należy potrącić podatek dochodowy i składki ZUS, a to co pozostanie po potrąceniach będzie stanowiło wynagrodzenie netto wypłacane pracownikowi.

Potrącenia dla ZUS oraz Urzędu Skarbowego

W przypadku umowy o pracę od kwoty brutto wynagrodzenia należy potrącić:

- składkę emerytalną - 9,76%,

- składkę rentową - 1,50%,

- składkę chorobową - 2,45%.

Od podstawy będącej kwotą brutto pomniejszoną o składki na wymienione wyżej ubezpieczenie społeczne należy potrącić:

- składkę zdrowotną naliczoną - 9,00%.

Od podstawy będącej kwotą brutto pomniejszoną o kwotę wolną od podatku, koszty uzyskania przychodu i o składki na wymienione wyżej ubezpieczenie społeczne, należy potrącić jeszcze podatek dochodowy w wysokości 18%.

Ponadto, poza kwotą brutto wynikającą z umowy, pracodawca zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, oraz składki na: Fundusz Pracy (FP), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), ubezpieczenie wypadkowe i ewentualne składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP), (które płaci się tylko w niektórych branżach).

Polecamy produkt: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników – PDF

Wysokość składek odprowadzanych od kwoty brutto wynagrodzenia przy umowie o pracę jest następująca:

- składka emerytalna - 9,76%,

- składka rentowa - 6,50%,

- składka wypadkowa - 1,93%,

- składka na FP - 2,45%,

- składka na FGŚP - 0,10%,

- składka na FEP - 1,50%.

Koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę (przykład)

Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi od stycznia 2014 roku 1680,00 zł brutto. Poniżej obliczymy koszty, jakie ponosi pracodawca przy zatrudnianiu pracownika na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem równym minimalnej krajowej, przy normalnych kosztach uzyskania przychodu wynoszących 111,25 zł.

Kwota brutto - 1 680,00zł

Kwota kosztów uzyskania przychodów - 111,25 zł

Kwota do opodatkowania - 1338,00 zł

Zaliczona zaliczka na podatek - 194,51 zł

Zaliczka na podatek odprowadzona do Urzędu Skarbowego - 82,00 zł

Składka zdrowotna naliczona – 9,00% – 130,47 zł

Składka rentowa (Ubezpieczony) – 1,50% – 25,20 zł

Składka rentowa (Płatnik) – 6,50% – 109,20 zł

Składka emerytalna (Ubezpieczony) – 9,76% – 163,97 zł

Składka emerytalna (Płatnik) – 9,76% – 163,97 zł

Składka chorobowa (Ubezpieczony) – 2,45% – 41,16 zł

Składka wypadkowa (Płatnik) – 1,93% – 32,42 zł

Składka na Fundusz Pracy (Płatnik) – 2,45% – 41,16 zł

Składka na  Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Płatnik) – 0,10% – 1,68 zł

Kwota netto – 137,20 zł.

W powyższym zestawieniu kursywą zaznaczone zostały potrącenia wykonane na kwocie brutto wynagrodzenia, a podkreśleniem oznaczono dodatkowe koszty pracodawcy. Warto pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany sfinansować część składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz składkę wypadkową, Fundusz Pracy i składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przy minimalnej krajowej (wynoszącej 1680,00 zł brutto) będą to zatem następujące kwoty:

- składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości 9,76% * 1680,00 zł = 163,97 zł,

- składka na ubezpieczenie rentowe w wysokości 6,50% * 1680,00 zł = 109,20 zł,

- składka na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości 1,93% * 1680,00 = 32,42 zł,

- składka na Fundusz Pracy 1680,00 * 2,45% = 41,16 zł,

- składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 1680,00 zł * 0,10% = 1,68 zł.

Suma dodatkowych obciążeń wynosi 348,43 zł.

Koszt całkowity pracodawcy to zatem: 2.028,43 zł.

W 2009 roku wprowadzono zwolnienia podmiotowe w zakresie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W związku z tym w niektórych sytuacjach pracodawca nie musi odprowadzać tych składek.

1. Od 1 stycznia 2009 pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy i  Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za tych zatrudnionych pracowników, którzy wracają z urlopu wychowawczego lub macierzyńskiego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy.

Zobacz też: USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

2. Od 1 lipca 2009 roku nie pobiera się ze składek na FP i FGŚP:

- przez 12 miesięcy od osób w wieku co najmniej 50 lat, zatrudnionych po 30 czerwca 2009 roku, które przez 30 dni poprzedzające zatrudnienie pozostawały w rejestrze bezrobotnych PUP;

Reklama

- bezterminowo od osób, które ukończyły wiek 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, o pracę nakładczą, agencyjną czy umowę zlecenie, a także osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

- Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.

Sprzedaż samochodów używanych – nie będzie zwolnienia z VAT

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Czy pracodawca musi opłacać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych członków rodziny?

Pracodawca nie jest zobowiązany do opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za:

- małżonka,

- dzieci (własne, drugiego małżonka i przysposobione),

- rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, a także rodzeństwo, wnuki, dziadków, zięciów, synowe, bratowe, szwagierki i szwagrów, a także za  osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Dodatkowe wydatki pracodawcy

Reklama

Poza kosztami takimi jak wynagrodzenie, podatki czy składki na ubezpieczenia, pracodawca jest zobowiązany do ponoszenia kosztów związanych z badaniami lekarskimi wstępnymi czy okresowymi pracownika, szkoleniem bhp, wyposażeniem i utrzymaniem stanowiska pracy pracownika.

Do utrzymania stanowiska pracy może się wliczać, na przykład: wyposażenie biura, zakup programu komputerowego czy fachowej literatury. Pracodawca jest również zobowiązany zapewnić pracownikowi, na niektórych stanowiskach pracy, odzież roboczą lub napoje, a także niezbędne narzędzia do pracy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  SLIM VAT 2. Korekta deklaracji importowej

  SLIM VAT 2 zawiera rozwiązanie, które umożliwi podatnikowi rozliczającemu podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej dokonania korekty deklaracji, w sytuacji gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.

  Nadużywanie prawa przez organy podatkowe będzie utrudnione

  Postępowanie podatkowe. Fiskus decydując się na bezpodstawne wszczęcie postępowania podatkowego naraża się na ryzyko uchylenia decyzji administracyjnej i utratę kompetencji do zmiany rozliczenia podatkowego podatnika.

  Spłata zaległości podatkowej przez członka zarządu

  Zobowiązania podatkowe spółki. Organ podatkowy dochodził od członka zarządu spółki spłaty zobowiązań podatkowych, które już nie istniały.

  MF zaprasza na XII Forum Cen Transferowych – 24 czerwca 2021 r.

  Ministerstwo Finansów informuje, że XII edycja Forum Cen Transferowych (FCT) odbędzie się online 24 czerwca 2021 r. Zgłoszenie udziału można przesłać do 18 czerwca 2021 r. (piątek).

  Crowdfunding (finansowanie społecznościowe) - nowe przepisy od listopada 2021 r.

  Crowdfunding - nowe przepisy od listopada 2021 r. Trwają prace nad przepisami (ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych), które uregulują rynek finansowania społecznościowego. Platformy, które się tym zajmują, zgodnie z proponowaną ustawą będą działać zgodnie z licencją i podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Zwiększy się jednak kwota – z 1 mln do 5 mln euro – którą będą mogły pozyskać w ramach crowdfundingu. Podwyższony limit zacznie obowiązywać od listopada 2023 roku. – W krótkim terminie nowe przepisy zapewnią w miarę bezpieczne funkcjonowanie rynku, w długiej perspektywie mogą umożliwić rozwój platform, również za granicą – ocenia Artur Granicki, prezes Navigator Crowd.

  Polskie Ład. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego od 2022 r.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze od 2022 r. W ramach programu Polski Ład ma nastąpić podniesienie stawki dopłaty do 110 zł na hektar. Wypłata dopłat według podwyższonej stawki ma nastąpić w I połowie 2022 r.

  Polski Ład - wsparcie dla rolnictwa

  Polski Ład - rolnictwo. 12 czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas debaty dot. Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Instytucie Zootechniki w Balicach koło Krakowa, przedstawił szereg pozytywnych zmian jakie czekają rolników. Ważniejsze zmiany, to: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników, uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych, kodeks rolny, E-okienko dla rolnika, cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi.

  Podwyżki stawek podatkowych i podatki korporacyjne

  Podwyżki podatków. Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?