reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Koszty pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości

Koszty pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości

Jeżeli wydatki na zakup biletów nie przekroczyły rocznego limitu kosztów określonego w art. 22 ust. 3 ustawy o PIT, tj. kwoty 1 668,72 zł, nie ma podstaw do wykazania w zeznaniu rocznym tych wydatków.

Pracownicze koszty w PIT - pytanie podatnika

Podatnik w 2013 r. uzyskał przychody z jednego stosunku pracy. W okresie od stycznia do czerwca miejsce zamieszkania podatnika znajdowało się w miejscowości, w której znajdował się zakład pracy. Od lipca podatnik zmienił miejsce zamieszkania i zamieszkuje poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Podatnik złożył pracodawcy stosowne oświadczenie, o zmianie miejsca zamieszkania, uprawniające do podwyższonych kosztów pracowniczych.

Podatnik w okresie od lipca do końca grudnia ponosił wydatki związane z dojazdem do pracy udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Miesięczne wydatki przekroczyły zryczałtowane koszty uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 2 pkt 3 (139,06 zł), lecz nie przekroczyły przysługującego limitu rocznego 1 668,72 zł.

Czy w zeznaniu rocznym podatnik może ująć koszty uzyskania przychodów za okres styczeń–czerwiec w wysokości 111,25 zł miesięcznie oraz faktycznie poniesione wydatki na nabycie biletów za okres lipiec–grudzień?

Odpowiedź KIP:

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy wynoszą miesięcznie 111,25 zł, a za rok podatkowy nie więcej niż 1 335 zł.

Natomiast w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy koszty uzyskania przychodu wynoszą miesięcznie 139,06 zł, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1 668,72 zł. Powyższe koszty dotyczą uzyskiwania przychodu z tytułu jednego stosunku pracy.

Koszty uzyskania przychodu w PIT w 2014 r. pracownika i zleceniobiorcy

Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Zgodnie z art. 22 ust. 11 ww. ustawy o PIT, jeżeli roczne zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Zgodnie z art. 22 ust. 13 ww. ustawy, przepisów ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 11, nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama