reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Pracownicy spółki często uczestniczą w spotkaniach biznesowych, odbywających się w restauracjach i lokalach, w ramach których korzystają z posiłków. Charakter spotkań jest stricte służbowy, niemniej spółka jako płatnik podatku dochodowego, powzięła wątpliwości, czy w związku z tym osoby uczestniczące uzyskują przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Generalna zasada dotycząca przychodów ze stosunku pracy, wyrażona w w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, nakazuje opodatkować wszelkiego rodzaju przysporzenia (za wyjątkiem zwolnionych od opodatkowania), jakie pracownik uzyskuje od swojego pracodawcy w związku z łączącym ich stosunkiem pracy. Wśród nich ustawa wymienia również wartość nieodpłatnych świadczeń, które pracownik uzyskuje z tytułu zatrudnienia przez pracodawcę.

Niemniej spotkania służbowe, jakie pracownicy spółki odbywają w różnego rodzaju lokalach, należy rozpatrywać jako element pracy tych osób oraz realizację ich obowiązków służbowych. Wobec tego podmiotem uzyskującym korzyść z tego tytułu jest pracodawca ponoszący koszty tego spotkania.

Uczestnicząca w spotkaniu osoba wykonująca swoje obowiązki zawodowe nie uzyskuje z tego tytułu żadnego przysporzenia o charakterze osobistym, nie występuje bowiem w charakterze prywatnym, ale jako reprezentant spółki. W takim przypadku spotkanie odbywające się w lokalu, któremu towarzyszy zakupiona usługa gastronomiczna ma na celu stworzenie odpowiedniej oprawy spotkania, sprzyjająca omówieniu spraw służbowych, a nie realizację indywidualnych potrzeb pracownika.

W efekcie obciążające spółkę koszty spotkań z kontrahentami o charakterze biznesowym w części przypadającej na pracownika, nie będą stanowiły dla niego przychodu ze stosunku pracy o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, od którego należałoby pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W takim przypadku niezasadnym byłoby stwierdzenie, że po stronie uczestników spotkania, które nie ma konsumpcyjnego i rozrywkowego charakteru (na co powinna również wskazywać gromadzona przez spółkę dokumentacja), powstają jakiekolwiek korzyści mające prywatny charakter, co przekładałoby się na ich opodatkowanie.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

Analogiczne stanowisko przyjmują organy podatkowe, czego przykładem jest m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 9 marca 2010 r., gdzie organ ten zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym „Pracownicy i kontrahenci nie biorą udziału w spotkaniu jako osoby prywatne ale jako reprezentanci odpowiednio Spółki i spółek kontrahentów. Spotkania te mają charakter służbowy i wchodzą w zakres ich obowiązków. Celem spotkań jest omówienie spraw związanych z działalnością gospodarczą Spółki, a rozmowy są ukierunkowane na kwestie związane z działalnością C. Posiłki i napoje stanowiące poczęstunek w czasie spotkań z kontrahentami można zatem traktować po stronie pracowników Spółki jako narzędzie służące prawidłowemu wykonaniu przez nich obowiązków służbowych. W szczególności, zdaniem Spółki brak jest podstaw do twierdzenia, iż usługi gastronomiczne nabywane w celu efektywnego przeprowadzenia spotkania stanowią dla pracowników jakiekolwiek przysporzenie. W konsekwencji wartość tych usług nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych” (sygn. IPPB1/415-935/09-7/KS).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dorota Gaweł

Konsultant podatkowy ECDDP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama