| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Spotkania biznesowe a przychód pracownika

Pracownicy spółki często uczestniczą w spotkaniach biznesowych, odbywających się w restauracjach i lokalach, w ramach których korzystają z posiłków. Charakter spotkań jest stricte służbowy, niemniej spółka jako płatnik podatku dochodowego, powzięła wątpliwości, czy w związku z tym osoby uczestniczące uzyskują przychód z nieodpłatnego świadczenia?

Generalna zasada dotycząca przychodów ze stosunku pracy, wyrażona w w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, nakazuje opodatkować wszelkiego rodzaju przysporzenia (za wyjątkiem zwolnionych od opodatkowania), jakie pracownik uzyskuje od swojego pracodawcy w związku z łączącym ich stosunkiem pracy. Wśród nich ustawa wymienia również wartość nieodpłatnych świadczeń, które pracownik uzyskuje z tytułu zatrudnienia przez pracodawcę.

Niemniej spotkania służbowe, jakie pracownicy spółki odbywają w różnego rodzaju lokalach, należy rozpatrywać jako element pracy tych osób oraz realizację ich obowiązków służbowych. Wobec tego podmiotem uzyskującym korzyść z tego tytułu jest pracodawca ponoszący koszty tego spotkania.

Uczestnicząca w spotkaniu osoba wykonująca swoje obowiązki zawodowe nie uzyskuje z tego tytułu żadnego przysporzenia o charakterze osobistym, nie występuje bowiem w charakterze prywatnym, ale jako reprezentant spółki. W takim przypadku spotkanie odbywające się w lokalu, któremu towarzyszy zakupiona usługa gastronomiczna ma na celu stworzenie odpowiedniej oprawy spotkania, sprzyjająca omówieniu spraw służbowych, a nie realizację indywidualnych potrzeb pracownika.

W efekcie obciążające spółkę koszty spotkań z kontrahentami o charakterze biznesowym w części przypadającej na pracownika, nie będą stanowiły dla niego przychodu ze stosunku pracy o jakim mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, od którego należałoby pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. W takim przypadku niezasadnym byłoby stwierdzenie, że po stronie uczestników spotkania, które nie ma konsumpcyjnego i rozrywkowego charakteru (na co powinna również wskazywać gromadzona przez spółkę dokumentacja), powstają jakiekolwiek korzyści mające prywatny charakter, co przekładałoby się na ich opodatkowanie.

Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych

Kiedy impreza integracyjna jest przychodem pracownika

Analogiczne stanowisko przyjmują organy podatkowe, czego przykładem jest m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z dnia 9 marca 2010 r., gdzie organ ten zgodził się ze stanowiskiem podatnika, zgodnie z którym „Pracownicy i kontrahenci nie biorą udziału w spotkaniu jako osoby prywatne ale jako reprezentanci odpowiednio Spółki i spółek kontrahentów. Spotkania te mają charakter służbowy i wchodzą w zakres ich obowiązków. Celem spotkań jest omówienie spraw związanych z działalnością gospodarczą Spółki, a rozmowy są ukierunkowane na kwestie związane z działalnością C. Posiłki i napoje stanowiące poczęstunek w czasie spotkań z kontrahentami można zatem traktować po stronie pracowników Spółki jako narzędzie służące prawidłowemu wykonaniu przez nich obowiązków służbowych. W szczególności, zdaniem Spółki brak jest podstaw do twierdzenia, iż usługi gastronomiczne nabywane w celu efektywnego przeprowadzenia spotkania stanowią dla pracowników jakiekolwiek przysporzenie. W konsekwencji wartość tych usług nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych” (sygn. IPPB1/415-935/09-7/KS).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dorota Gaweł

Konsultant podatkowy ECDDP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK