REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Firmowy
Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

REKLAMA

Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy.

Niewątpliwie spotkania świąteczne pracowników mają na celu z jednej strony ich integrację, z drugiej zaś wytworzenie pozytywnej więzi z pracodawcą.  Ze swej natury raczej pozbawione są atrakcji dla uczestników, nie jest jednak wykluczony poczęstunek, oprawa muzyczna itp. W dużych firmach często organizowane są przyjęcia świąteczne, uświetnione np. koncertami. Koszt organizacji takiej imprezy może być znaczny. W związku z tym pojawia się pytanie, czy udział w takim spotkaniu generuje u pracowników przychód opodatkowany PIT?

Analiza najnowszego orzecznictwa sądowego wskazuje, że nie.

Zazwyczaj udział w spotkaniach tego typu ma charakter dobrowolny; pracodawca nie sporządza listy obecności, a także nie ewidencjonuje poziomu konsumpcji uczestników. W praktyce oznacza to, że ewentualny przychód uczestników imprezy należałoby określić metodą „statystyczną”, tzn. poprzez podzielenie całej kwoty uiszczonej przez pracodawcę na rzecz organizatora przez liczbę jej uczestników. Otrzymany wynik byłby wartością przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, uzyskiwanym przez każdego z uczestników spotkania.

Taki sposób ustalania przychodu wciąż jest niestety aprobowany przez organy podatkowe (np. najnowsze interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 października 2013 r., IPTPB1/415-419/13-4/AG, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2013 r., ITPB3/415-513/13/BK, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2013 r., ILPB1/415-299/13-2/Agr, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach  z 26 lipca 2013 r., IBPBI/2/415-10/13/AK). Organy podatkowe podkreślały w nich, że techniczne trudności w ustalaniu przychodu w konkretnej wysokości (np. brak listy uczestników, czy ewidencji wykorzystanych świadczeń udostępnionych przez pracodawcę w ramach imprezy) nie powinny stawać na przeszkodzie możliwości opodatkowania PIT uczestników imprezy.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Nie można ustalić przychodu „hipotetycznego”

Takie podejście nie jest jednak akceptowane przez sądy administracyjne.  Dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza NSA prezentuje pogląd, zgodnie z którym Dla opodatkowania istotne jest to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny, czy potencjalny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę pracowników biorących w niej udział. Przepisy u.p.d.o.f. nie dają podstaw do wykonania takiego działania. (tak: wyrok NSA z 26 kwietnia 2013 r., II FSK 1769/11). W innym wyroku NSA przypomniał, że brak możliwości ustalenia jednego z elementów stosunku prawnopodatkowego czyni niemożliwym powstanie obowiązku podatkowego, a w konsekwencji ustalenie zobowiązania podatkowego, powołując się na funkcjonującą w tym zakresie utrwaloną linię orzeczniczą – wyroki z: 20 stycznia 2012 r., sygn.. akt II FSK 1356/10, 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11; 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11.

Oznacza to, że poglądy prezentowane przez NSA jeszcze w listopadzie ubiegłego roku (m.in. w wyroku z 8 listopada 2012 r. II FSK 602/11, w którym NSA uznał, że Wartość [otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia] może być obliczona jako równowartość części ceny zakupu świadczeń przypadających na poszczególnego uprawnionego), straciły swoją aktualność. Potwierdzają to również coraz częściej pojawiające się interpretacje indywidualne, uwzględniające wyroki sądowe uchylające niekorzystne dla podatników interpretacje. Organy podatkowe przyznają w nich, że jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić precyzyjnego przychodu uzyskanego przez pracownika, nie jest możliwe przypisanie mu go (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2013 r., ILPB1/415-917/10/13-S/TW)

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza pozwala na stwierdzenie, że w braku obiektywnych kryteriów ustalenia przychodu uczestnika imprezy integracyjnej w konkretnej wysokości,  spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek z tytułu wzięcia udziału w takiej imprezie.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA