Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

REKLAMA
REKLAMA
Niewątpliwie spotkania świąteczne pracowników mają na celu z jednej strony ich integrację, z drugiej zaś wytworzenie pozytywnej więzi z pracodawcą. Ze swej natury raczej pozbawione są atrakcji dla uczestników, nie jest jednak wykluczony poczęstunek, oprawa muzyczna itp. W dużych firmach często organizowane są przyjęcia świąteczne, uświetnione np. koncertami. Koszt organizacji takiej imprezy może być znaczny. W związku z tym pojawia się pytanie, czy udział w takim spotkaniu generuje u pracowników przychód opodatkowany PIT?
REKLAMA
Analiza najnowszego orzecznictwa sądowego wskazuje, że nie.
Zazwyczaj udział w spotkaniach tego typu ma charakter dobrowolny; pracodawca nie sporządza listy obecności, a także nie ewidencjonuje poziomu konsumpcji uczestników. W praktyce oznacza to, że ewentualny przychód uczestników imprezy należałoby określić metodą „statystyczną”, tzn. poprzez podzielenie całej kwoty uiszczonej przez pracodawcę na rzecz organizatora przez liczbę jej uczestników. Otrzymany wynik byłby wartością przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, uzyskiwanym przez każdego z uczestników spotkania.
Taki sposób ustalania przychodu wciąż jest niestety aprobowany przez organy podatkowe (np. najnowsze interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 października 2013 r., IPTPB1/415-419/13-4/AG, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2013 r., ITPB3/415-513/13/BK, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2013 r., ILPB1/415-299/13-2/Agr, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 lipca 2013 r., IBPBI/2/415-10/13/AK). Organy podatkowe podkreślały w nich, że techniczne trudności w ustalaniu przychodu w konkretnej wysokości (np. brak listy uczestników, czy ewidencji wykorzystanych świadczeń udostępnionych przez pracodawcę w ramach imprezy) nie powinny stawać na przeszkodzie możliwości opodatkowania PIT uczestników imprezy.
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014
Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym
Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT
Nie można ustalić przychodu „hipotetycznego”
Takie podejście nie jest jednak akceptowane przez sądy administracyjne. Dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza NSA prezentuje pogląd, zgodnie z którym Dla opodatkowania istotne jest to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny, czy potencjalny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę pracowników biorących w niej udział. Przepisy u.p.d.o.f. nie dają podstaw do wykonania takiego działania. (tak: wyrok NSA z 26 kwietnia 2013 r., II FSK 1769/11). W innym wyroku NSA przypomniał, że brak możliwości ustalenia jednego z elementów stosunku prawnopodatkowego czyni niemożliwym powstanie obowiązku podatkowego, a w konsekwencji ustalenie zobowiązania podatkowego, powołując się na funkcjonującą w tym zakresie utrwaloną linię orzeczniczą – wyroki z: 20 stycznia 2012 r., sygn.. akt II FSK 1356/10, 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11; 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11.
Oznacza to, że poglądy prezentowane przez NSA jeszcze w listopadzie ubiegłego roku (m.in. w wyroku z 8 listopada 2012 r. II FSK 602/11, w którym NSA uznał, że Wartość [otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia] może być obliczona jako równowartość części ceny zakupu świadczeń przypadających na poszczególnego uprawnionego), straciły swoją aktualność. Potwierdzają to również coraz częściej pojawiające się interpretacje indywidualne, uwzględniające wyroki sądowe uchylające niekorzystne dla podatników interpretacje. Organy podatkowe przyznają w nich, że jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić precyzyjnego przychodu uzyskanego przez pracownika, nie jest możliwe przypisanie mu go (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2013 r., ILPB1/415-917/10/13-S/TW)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza pozwala na stwierdzenie, że w braku obiektywnych kryteriów ustalenia przychodu uczestnika imprezy integracyjnej w konkretnej wysokości, spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek z tytułu wzięcia udziału w takiej imprezie.
Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA