REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Firmowy
Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy.

Niewątpliwie spotkania świąteczne pracowników mają na celu z jednej strony ich integrację, z drugiej zaś wytworzenie pozytywnej więzi z pracodawcą.  Ze swej natury raczej pozbawione są atrakcji dla uczestników, nie jest jednak wykluczony poczęstunek, oprawa muzyczna itp. W dużych firmach często organizowane są przyjęcia świąteczne, uświetnione np. koncertami. Koszt organizacji takiej imprezy może być znaczny. W związku z tym pojawia się pytanie, czy udział w takim spotkaniu generuje u pracowników przychód opodatkowany PIT?

REKLAMA

Autopromocja

Analiza najnowszego orzecznictwa sądowego wskazuje, że nie.

Zazwyczaj udział w spotkaniach tego typu ma charakter dobrowolny; pracodawca nie sporządza listy obecności, a także nie ewidencjonuje poziomu konsumpcji uczestników. W praktyce oznacza to, że ewentualny przychód uczestników imprezy należałoby określić metodą „statystyczną”, tzn. poprzez podzielenie całej kwoty uiszczonej przez pracodawcę na rzecz organizatora przez liczbę jej uczestników. Otrzymany wynik byłby wartością przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, uzyskiwanym przez każdego z uczestników spotkania.

Taki sposób ustalania przychodu wciąż jest niestety aprobowany przez organy podatkowe (np. najnowsze interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 października 2013 r., IPTPB1/415-419/13-4/AG, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2013 r., ITPB3/415-513/13/BK, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2013 r., ILPB1/415-299/13-2/Agr, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach  z 26 lipca 2013 r., IBPBI/2/415-10/13/AK). Organy podatkowe podkreślały w nich, że techniczne trudności w ustalaniu przychodu w konkretnej wysokości (np. brak listy uczestników, czy ewidencji wykorzystanych świadczeń udostępnionych przez pracodawcę w ramach imprezy) nie powinny stawać na przeszkodzie możliwości opodatkowania PIT uczestników imprezy.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Nie można ustalić przychodu „hipotetycznego”

REKLAMA

Takie podejście nie jest jednak akceptowane przez sądy administracyjne.  Dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza NSA prezentuje pogląd, zgodnie z którym Dla opodatkowania istotne jest to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny, czy potencjalny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę pracowników biorących w niej udział. Przepisy u.p.d.o.f. nie dają podstaw do wykonania takiego działania. (tak: wyrok NSA z 26 kwietnia 2013 r., II FSK 1769/11). W innym wyroku NSA przypomniał, że brak możliwości ustalenia jednego z elementów stosunku prawnopodatkowego czyni niemożliwym powstanie obowiązku podatkowego, a w konsekwencji ustalenie zobowiązania podatkowego, powołując się na funkcjonującą w tym zakresie utrwaloną linię orzeczniczą – wyroki z: 20 stycznia 2012 r., sygn.. akt II FSK 1356/10, 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11; 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11.

Oznacza to, że poglądy prezentowane przez NSA jeszcze w listopadzie ubiegłego roku (m.in. w wyroku z 8 listopada 2012 r. II FSK 602/11, w którym NSA uznał, że Wartość [otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia] może być obliczona jako równowartość części ceny zakupu świadczeń przypadających na poszczególnego uprawnionego), straciły swoją aktualność. Potwierdzają to również coraz częściej pojawiające się interpretacje indywidualne, uwzględniające wyroki sądowe uchylające niekorzystne dla podatników interpretacje. Organy podatkowe przyznają w nich, że jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić precyzyjnego przychodu uzyskanego przez pracownika, nie jest możliwe przypisanie mu go (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2013 r., ILPB1/415-917/10/13-S/TW)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza pozwala na stwierdzenie, że w braku obiektywnych kryteriów ustalenia przychodu uczestnika imprezy integracyjnej w konkretnej wysokości,  spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek z tytułu wzięcia udziału w takiej imprezie.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA