reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Liczne transakcje w Internecie to nie zawsze działalność gospodarcza

Fakt dokonywania dużej liczby transakcji kupna i sprzedaży na portalu internetowym nie przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i jej opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Trzeba np. ustalić (bądź wykluczyć) czy była to może działalność związana z wykonywaną pracą zawodową, działalność naukowa, czy też wyłącznie hobbystyczna.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 stycznia 2014 r., syg. II FSK 67/12.

Wyrok dotyczył informatyka, który w 2007 r. za pośrednictwem portalu Allegro dokonał 1480 transakcji sprzedaży na łączną kwotę 135.763.90 zł. Przedmiotem sprzedaży były zazwyczaj używane części komputerowe oraz komputery, które zostały zgromadzone przez podatnika na przestrzeni lat. W październiku 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, iż skoro działalność podatnika charakteryzowała się ciągłością, zorganizowaniem i miała charakter zarobkowy, to na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa) należało ją uznać za działalność gospodarczą i na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy - wymierzył podatnikowi należny podatek.

Zwolnienie podmiotowe z VAT w 2014 roku

Pełne odliczenie VAT od samochodów firmowych - informacja VAT-26

Przypominamy, iż zgodnie z treścią art. 5a pkt 6 za działalność gospodarczą uznaje się zarobkową działalność: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy tj. pracy i stosunków pokrewnych, działalności wykonywanej osobiście, działów specjalnych produkcji rolnej, nieruchomości, najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, odpłatnego zbycia nieruchomości, niektórych praw majątkowych i rzeczy ruchomych oraz innych źródeł.

Zdaniem organu podatkowego, za słusznością zakwalifikowania dokonywanych przez podatnika transakcji sprzedaży jako działalności gospodarczej, przemawia w szczególności: ilość dokonywanych transakcji, treść powiadomienia przesyłanego do kupujących, wyodrębnienie jednego konta (nicku) tylko do sprzedaży przedmiotów oraz posiadanie konta bankowego dla dokonywanych transakcji.

Powyższe rozstrzygnięcie organu podatkowego, w wyniku skargi, trafiło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. I SA/Po 353/11), który uznał, iż z przedstawionych przez organ podatkowy faktów nie można stwierdzić jednoznacznie, iż dokonywana przez podatnika sprzedaż wyczerpuje znamiona działalności gospodarczej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama