reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od paliwa do samochodów 2014 / 2015

Odliczenie VAT od paliwa do samochodów 2014 / 2015

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie całkowicie nowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego od nabywanego paliwa, na podstawie których możliwe jest pełne bądź ograniczone do 50% odliczenie VAT. W tym drugim przypadku prawo do odliczenia zostało wyłączone całkowicie do 30 czerwca 2015 r., ale nie dotyczy to wszystkich samochodów.

W świetle regulacji obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków (w tym paliwa) ponoszonych w związku z pojazdami samochodowymi uzależnione jest od potencjalnego sposobu wykorzystywania samochodu.

Jeżeli korzystanie z pojazdu do celów innych niż działalność gospodarcza jest wykluczone, wtedy można odliczyć 100% podatku naliczonego. Gdy jednak nie da się wykluczyć prywatnego użytku samochodu (tzw. „mieszane”wykorzystywanie), prawo do odliczenia ograniczone jest do 50% kwoty podatku naliczonego.

Należy jednak pamiętać, że w odniesieniu do niektórych kategorii pojazdów w przypadku ich „mieszanego” wykorzystania prawo do odliczenia VAT od paliwa jest wyłączone do 30 czerwca 2015 r. Jakich samochodów to dotyczy?

Otóż do 30 czerwca 2015 r. nie można odliczać VAT od paliwa w odniesieniu do samochodów osobowych i innych pojazdów (o masie całkowitej do 3,5 tony) w których liczba miejsc wynosi 1 jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, 2 jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg, 3 lub więcej jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg. 

Pan Maciej, architekt będący podatnikiem VAT wykorzystuje posiadany przez siebie samochód osobowy do działalności „mieszanej” (z uwagi na fakt, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania nie da się wykluczyć wykorzystania samochodu do celów prywatnych). Do dnia 30 czerwca 2015 r. Pan Maciej nie może odliczać VAT od nabywanego paliwa. Po 30 czerwca 2015 r. pan Maciej będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa.  

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Jak wskazano, wyłączenie prawa do odliczenia do 30 czerwca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa dotyczy samochodów osobowych i innych pojazdów o określonej ładowności i liczbie miejsc. Natomiast prawo do odliczenia VAT od paliwa przysługuje począwszy od 1 kwietnia 2014 r. w następujących przypadkach.

Po pierwsze VAT można odliczyć w 100% już od 1 kwietnia 2014 r. jeżeli samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Natomiast w sytuacji „mieszanego” używania samochodu, 50% VAT od 1 kwietnia można odliczyć jeżeli będzie to samochód inny niż osobowy, w którym liczba miejsc wynosi 1 jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg, 2 jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg, 3 lub więcej jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg.

Określone powyżej dopuszczalne ładowności i liczba miejsc odnoszą się do samochodów z homologacją ciężarową (popularnie nazywanych pojazdami „z kratką”).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama