reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nieopodatkowane pcc jest natomiast wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.

Tak uznał, wbrew stanowisku podatnika, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji podatkowej z 3 lipca 2014 r. (nr ILPB2/436-158/14-4/WM).

Indywidualny przedsiębiorca wnosi swoje przedsiębiorstwo do spółki z o.o.

Podatnik (osoba fizyczna, przedsiębiorca i podatnik VAT) chciał wnieść aportem przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego) do istniejącej już spółki z o.o. w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.

W skład tego przedsiębiorstwa wchodzi w szczególności: nazwa przedsiębiorstwa, wartości niematerialne i prawne, dokumenty związane z prowadzeniem działalności, wierzytelności, pracownicy, środki pieniężne, koncesje, zezwolenia, patenty, tajemnice przedsiębiorstwa, środki trwałe m.in. maszyny i urządzenia z wyłączeniem nieruchomości (stanowiącej środek trwały osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą) oraz materiały do produkcji.

Podatnik zapytał organ podatkowy czy planowana przez niego czynność prawna spowoduje  obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem taki obowiązek nie wystąpi.

Od aportu przedsiębiorstwa osoba fizyczna musi zapłacić PCC

Zdaniem Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu podatnik się myli, bo w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną aportem do spółki trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Organ podatkowy przypomniał, że na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. 

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o PCC, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się – przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. 

Na podstawie art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o PCC, umowa spółki oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się – w przypadku spółki kapitałowej (czyli spółki z o.o., akcyjnej lub spółki europejskiej):

  1. rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
  2. siedziba tej spółki – jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego. 

Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną. Podstawę opodatkowania stanowi wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy. 

Stosownie do uregulowań art. 6 ust. 9 ustawy o PCC, od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2. 

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Taką samą stawkę stosuje się również przy zmianach umowy spółki. 

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gdy przedsiębiorstwo wnosi spółka kapitałowa - nie płaci pcc

Jednak zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwsze ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części. 

Zdaniem organów podatkowych z treści tego przepisu wynika jednoznacznie, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie podlega wniesienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części jedynie spółki kapitałowej, a nie osoby fizycznej. Przepis art. 1a pkt 2 ustawy o pcc, jednoznacznie wskazuje podmioty uznane na gruncie analizowanej ustawy za spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka europejska). 

Czy warto złożyć VAT-26?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama