| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Kiedy zapłacisz podatek od darowizny

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej treścią również środki finansowe przekazane przez organizacje pożytku publicznego, które otrzymują 1% z podatku dochodowego, mogą być opodatkowane, jeśli pomoc ta nastąpi w drodze darowizny i jej wartość przekroczy kwotę wolną od podatku.

W przypadku osób obcych (niespokrewnionych i niespowinowaconych), czyli z tzw. III grupy podatkowej, kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł i dotyczy darowizn otrzymywanych przez jedną osobę od jednej organizacji pożytku publicznego w ciągu 5 lat.

Darowizna – słowo klucz

Oznacza to, iż decydującym argumentem może być forma prawna świadczonej pomocy, czyli treść umowy zawieranej pomiędzy organizacją pożytku publicznego i osobą otrzymującą od niej pomoc. Tylko wybór formy darowizny (rozumianej zgodnie z Kodeksem cywilnym jako umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku) może zaktualizować zobowiązanie podatkowe, dlatego jeśli środki zostaną przekazane pod innym tytułem niż wymieniony w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie będą podlegać temu podatkowi.

Wartość kwoty wolnej od podatku ustalona jest z uwzględnieniem kumulacji darowizn nabytych przez jedną osobę przez jedną organizację pożytku publicznego w okresie 5 lat. Wynika z tego, że podatku od darowizn nie zapłaci osoba, która w określonym czasie otrzymała pomoc przekraczającą 4902 zł, jednak wsparcie to pochodzi od więcej niż jednej organizacji pożytku publicznego.

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Ulgi w spłacie

W praktyce w większości przypadków wartość darowizny rzadko przekracza kwotę wolną od podatku. Jeśli jednak już dojdzie do sytuacji, kiedy przekazana pomoc jest wyższa niż uregulowane ustawą 4902 zł, istnieje możliwość skorzystania z ulg.

Na wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego może udzielić indywidualnych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa), jeśli przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. Może on:

-  odroczyć termin płatności;

- rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej;

- umorzyć zapłatę w całości;

- umorzyć w części zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę.

Zgodę na przyznanie ulgi wyrazić może właściwy wójt, burmistrz, lub prezydent miasta, gdyż wpływy z tytułu podatku od spadków i darowizn stanowią dochody gmin.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »