REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn

Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn
Wsparcie od organizacji pożytku publicznego może podlegać podatkowi od darowizn
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc udzielana przez organizacje pożytku publicznego w świetle obowiązujących przepisów może być opodatkowana podatkiem od darowizn. Środki finansowe z tych źródeł trafiają głównie do najuboższych i najbardziej potrzebujących, jednak istnieją przypadki, kiedy zobowiązanie podatkowe zaistnieje także po ich stronie.

Kiedy zapłacisz podatek od darowizny

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z jej treścią również środki finansowe przekazane przez organizacje pożytku publicznego, które otrzymują 1% z podatku dochodowego, mogą być opodatkowane, jeśli pomoc ta nastąpi w drodze darowizny i jej wartość przekroczy kwotę wolną od podatku.

Autopromocja

W przypadku osób obcych (niespokrewnionych i niespowinowaconych), czyli z tzw. III grupy podatkowej, kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł i dotyczy darowizn otrzymywanych przez jedną osobę od jednej organizacji pożytku publicznego w ciągu 5 lat.

Darowizna – słowo klucz

Oznacza to, iż decydującym argumentem może być forma prawna świadczonej pomocy, czyli treść umowy zawieranej pomiędzy organizacją pożytku publicznego i osobą otrzymującą od niej pomoc. Tylko wybór formy darowizny (rozumianej zgodnie z Kodeksem cywilnym jako umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku) może zaktualizować zobowiązanie podatkowe, dlatego jeśli środki zostaną przekazane pod innym tytułem niż wymieniony w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie będą podlegać temu podatkowi.

Wartość kwoty wolnej od podatku ustalona jest z uwzględnieniem kumulacji darowizn nabytych przez jedną osobę przez jedną organizację pożytku publicznego w okresie 5 lat. Wynika z tego, że podatku od darowizn nie zapłaci osoba, która w określonym czasie otrzymała pomoc przekraczającą 4902 zł, jednak wsparcie to pochodzi od więcej niż jednej organizacji pożytku publicznego.

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaciągnięcie pożyczki za granicą jest wolne od pcc

Nieodpłatne udostępnienie samochodu pracownikowi – czy jest opodatkowane VAT?

Ulgi w spłacie

W praktyce w większości przypadków wartość darowizny rzadko przekracza kwotę wolną od podatku. Jeśli jednak już dojdzie do sytuacji, kiedy przekazana pomoc jest wyższa niż uregulowane ustawą 4902 zł, istnieje możliwość skorzystania z ulg.

Na wniosek podatnika, naczelnik urzędu skarbowego może udzielić indywidualnych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych (art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa), jeśli przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. Może on:

-  odroczyć termin płatności;

- rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej;

- umorzyć zapłatę w całości;

- umorzyć w części zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę.

Zgodę na przyznanie ulgi wyrazić może właściwy wójt, burmistrz, lub prezydent miasta, gdyż wpływy z tytułu podatku od spadków i darowizn stanowią dochody gmin.


Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie sporządzone przez posła Stanisława Szweda stwierdził, iż nie widzi potrzeby nowelizacji przepisów. Jego zdaniem pomysł zwolnienia darowizn od podatku jest niezasadny przez wzgląd na szczególnie utrudniony proces kontrolowania sposobu przeznaczania otrzymanych darowizn, który jest niezbędny dla zapewnienia szczelności systemu podatkowego.

Autopromocja

Źródło: Odpowiedź Ministra Finansów z 17 marca 2014 r. na zapytanie poselskie nr 6238 w sprawie planowanego opodatkowania darowizn udzielanych przez organizacje pożytku publicznego osobom fizycznym.

Magdalena Miecznik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA