| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca (także organy podatkowe) pozostawia co do zasady osobie oddającej rzecz w najem, niezależnie od ilości lokali będących przedmiotem najmu. Wyjątek występuje jedynie wtedy, gdy przedmiotem ów stosunku są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności.

Wynika to z interpretacji przepisów prawa dokonanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 1 kwietnia 2014 r.

Najem poza prowadzoną działalnością gospodarczą

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu rysunków i projektów w zakresie budowy, przebudowy i remontów dróg, ulic, parkingów, placów, chodników oraz analizy kosztowe. W 2013 r. nabył na rynku wtórnym lokal mieszkalny pozostając w związku małżeńskim do majątku osobistego (w małżeństwie obowiązywał ustrój rozdzielności majątkowej). Lokal został nabyty w celu oddania go w najem prywatny, co nastąpiło w październiku 2013 r., a dochody z niego są opodatkowane na zasadach ogólnych z możliwością zmian na ryczałt ewidencjonowany w następnych latach podatkowych. Lokal nie jest w żaden sposób wykorzystywany w działalności gospodarczej. 

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiły się wątpliwości co do tego, czy liczba lokali oddawanych w najem przesądza o zakwalifikowaniu przychodów z ich wynajmu do przychodów z działalności gospodarczej czy też wybór w zakresie kwalifikacji przedmiotu najmu niebędącego składnikiem majątku w prowadzonym przedsiębiorstwie pozostawiono podatnikowi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej przez siebie interpretacji stwierdził, że decyzja o sposobie zakwalifikowania przychodów z wynajmu należy wyłącznie do osoby oddającej nieruchomość w najem. Nie ma na to wpływu liczba wynajmowanych lokali.

Najem i działalność gospodarcza jako źródła przychodu

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1: pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6). 

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. 

Na tle przedstawionych regulacji prawnych należy stwierdzić, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów, choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej i opodatkowany PIT, jak przychody z tej działalności. 

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Decyzja należy do podatnika

Co do zasady, wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza (14 ust. 2 pkt 11). 

Należy również podkreślić, że powołane przepisy nie regulują kwestii związanych z zasadami zawierania umów najmu, w tym także ilości lokali (mieszkań), które mogą być przedmiotem najmu prywatnego. W świetle powyższego wybór kwalifikacji i sposobu rozliczania przychodów z tytułu najmu nie jest ograniczony ilością posiadanych lokali (mieszkań), lecz charakterem zawartych umów najmu tych lokali, które nie stanowią składników związanych z działalnością gospodarczą. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »