Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał 27 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w indywidualnej interpretacji podatkowej.
REKLAMA
Małżonkowie spłacają kredyt zaciągnięty przed ślubem
W przedmiotowej sprawie stan faktyczny przedstawiał się następująco: para zawarła małżeństwo pod koniec 2008 r. Wcześniej, bo w 2007 r., jeden z przyszłych małżonków zaciągnął na budowę domu kredyt mieszkaniowy budowlano-hipoteczny, który - dopiero po wstąpieniu w związek - zaczął być spłacany z majątku wspólnego.
Już w trakcie trwania małżeństwa para nabyła prawo własności mieszkania na warunkach lokatorskiego prawa spółdzielczego, by następnie dokonać jego zbycia.
Wnioskodawczyni miała wątpliwość, czy raty kredytu spłacone po dacie zawarcia małżeństwa mogą zostać zakwalifikowane do ustawowej kategorii wydatków na cele mieszkaniowe podlegających zwolnieniu z opodatkowania.
Podstawa opodatkowania
Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, że sprzedaż nieruchomości (a także innych praw majątkowych w przepisie wymienionych), która nastąpiła w oderwaniu od działalności gospodarczej, jest źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości lub praw [art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c)]. W takim wypadku podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Warto nadmienić, że podatnik ma obowiązek, przy sporządzaniu corocznego zeznania podatkowego, wykazać wszelkie swoje dochody. Jednak dochód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych stanowi odrębną kategorię i nie należy go łączyć z dochodami z innych źródeł.
Wydatki na cele mieszkaniowe pozwalają uniknąć PIT od przychodów ze sprzedaży nieruchomości
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Wydatki mieszkaniowe – zwolnienie od opodatkowania
REKLAMA
Przepis art. 1 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy o PIT dokonuje wyłączenia od konieczności opłacenia podatku. Ów wyłączenie dotyczy dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Takie zwolnienie jest możliwe, o ile, począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe.
Ustawa zawiera enumeratywne wyliczenie wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania (art. 21 ust. 25). Jednym z tego rodzaju wydatków jest spłata kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika na własne cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu (art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a).
Zaciągnięcie kredytu przez podatnika
Z analizy treści przepisu wynika więc, że spłacony kredyt musi spełniać wymagania, które ustawa ściśle określa. Już z literalnego brzmienia przepisu wynika, że ów kredyt musi być zaciągnięty przez podatnika na jego osobiste cele mieszkaniowe, które m.in. obejmują budowę własnego domu.
Podatnikiem jest zaś osoba, u której powstał z tytułu sprzedaży nieruchomości obowiązek podatkowy. Oznacza to, że o ile kredyt został zaciągnięty przez inną osobę, to jego spłata nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe.
W konsekwencji, wydatkowanie przychodu uzyskanego z dokonanej sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego wyłącznie przez małżonka nie uprawnia drugiego małżonka do skorzystania ze zwolnienia podatkowego od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należne jest zatem opłacenie od tego dochodu 19% podatku dochodowego.
Źródło: pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 marca 2014 r. (nr ITPB2/415-2/14/IB)
Opracowała Magda Dubiel
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat