Dzierżawa znaku towarowego opodatkowana wg skali podatkowej PIT
REKLAMA
REKLAMA
Przychód z przeniesienia prawa do używania znaku towarowego zaliczyć należy do przychodu ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.). Został on bowiem zdefiniowany jako przychód z praw majątkowych.
REKLAMA
Katalog tych przychodów ma charakter otwarty. W związku z tym możemy zaliczyć do niego wszelkie przychody z praw do znaków towarowych, uzyskane w każdej formie w związku z posiadaniem, korzystaniem i udostępnianiem znaku towarowego.
Przy czym zdaniem Ministra Finansów nie ma znaczenia rodzaj umowy, w oparciu o którą (umowa licencji w świetle przepisów Prawo własności przemysłowej czy też umowa dzierżawy w świetle Kodeksu cywilnego) udostępnienie to nastąpi.
Również w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, że przychody, co do zasady, powinny być przypisywane do tego źródła, którego opis w sposób najbardziej szczegółowy odpowiada sposobowi jego powstania, chyba, że ustawa wprost nakazuje zaliczenie ich do przychodów z innego źródła – np. wyrok WSA w Olsztynie z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 145/11.
Analogiczny pogląd został zaprezentowany w wyroku NSA z dnia 14 sierpnia 2008 r., sygn. akt II FSK 1436/07, zgodnie z którym (...) przychód z przeniesienia prawa do używania znaku towarowego zaliczyć zatem należało do przychodu ze źródła wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.f. Został on bowiem zdefiniowany jako przychód z praw majątkowych w art. 18 (...) – podobnie orzekł NSA w wyroku z dnia 14 sierpnia 2008 r., sygn. akt II FSK 735/07.
Podwyższone koszty pracownicze od zaległego wynagrodzenia
Koszty w PIT 2013 / 2014 – przeniesienie praw autorskich
Ulga internetowa - żona dotąd nie odliczała
Wobec powyższego przychody z odpłatnego udostępnienia znaku towarowego należy zaliczyć do źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Opodatkowaniu podlega dochód według skali podatkowej wymienionej w art. 27 ust. 1 ustawy. Po zakończeniu roku podatkowego dochód z praw majątkowych łączy się z pozostałymi dochodami i wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym.
Jednocześnie Minister Finansów) zauważył, że opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą podlegać, na podstawie art. 1 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, po spełnieniu innych wymogów ustawowych, te przychody uzyskiwane przez podatnika, które w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów jakim jest najem, podnajem, poddzierżawa, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy.
Przychód z tytułu umowy dzierżawy praw do znaku towarowego jest przychodem z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o PIT. Zatem, brak jest podstaw prawnych do opodatkowywania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów z tego tytułu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Źródło: Interpretacja indywidualna Ministra Finansów 25 października 2013 r. (nr DD9/033/353a/MWD/2013/RDPD-46156)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat