Koszty w PIT 2013 / 2014 – przeniesienie praw autorskich
REKLAMA
REKLAMA
Koszty uzyskania przychodów z praw autorskich – odpowiedź KIP
REKLAMA
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1–3 ustawy o PIT, 50% koszty uzyskania przychodu stosuje się do przychodów:
- z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Przy czym, stosownie do art. 22 ust. 9a ustawy o PIT, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r., w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1–3, nie mogą przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 tej ustawy (tj. 42 764 zł).
Na podstawie art. 22 ust. 10 ustawy o PIT, jeżeli podatnik udowodni, że roczne faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1–4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepis ten stosuje się również do przychodów otrzymanych przez podatnika z tytułu korzystania z praw autorskich (art. 22 ust. 10a ustawy o PIT).
Do kosztów tych zalicza się również koszty poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, w którym został uzyskany odpowiadający im przychód oraz koszty poniesione w roku złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania (art. 22 ust. 5 i ust. 5a pkt 2 ustawy o PIT).
Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF
Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014
REKLAMA
Uzyskany przez twórców (artystów) przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PIT.
Zgodnie z ww. przepisem, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
Płatnik przy poborze zaliczki na podatek dochodowy, zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 tej ustawy na mocy art. 22 ust. 9 pkt 1–3 ustawy uwzględnia 50% koszty uzyskania przychodów.
Do przychodów z praw majątkowych nie stosuje się 20% kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem mają one zastosowanie tylko do przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ustawy o PIT.
Jeżeli koszty uzyskania przychodów z tytułu przychodów z praw majątkowych osoby zatrudnionej na warunkach umowy o dzieło przenoszącej prawa autorskie przekroczą wskazany ustawą limit, tj. kwotę 42 764 zł, podatnik w zeznaniu rocznym uwzględnia koszty wyłącznie do wysokości limitu, chyba że udowodni, że poniósł wyższe koszty, wówczas ma prawo zastosować koszty faktycznie poniesione.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat