Czy działalność rolnika, polegająca na niewielkiej produkcji wędlin, podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą, każdy otrzymany dochód jest opodatkowany (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).
REKLAMA
Regulacje tej ustawy (poza działami specjalnymi produkcji rolnej) nie mają zastosowania do działalności rolniczej, co oznacza, że działalność ta nie podlega opodatkowaniu takim podatkiem.
Nie ma także na to wpływu fakt, że osoba uzyskująca przychody jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z powodu uzyskiwania dochodów z innych źródeł przychodów. Działalność rolnicza opodatkowana jest podatkiem rolnym.
Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki
Wobec tego, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu, trzeba określić, czy produkcja wędlin na niewielką skalę będzie stanowić działalność rolniczą.
Ustawa w art. 2 ust. 2 wprost i w sposób wyczerpujący wylicza rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. I tak są nią:
- wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,
- produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią,
- produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,
- hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych,
- produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb,
- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej określone w tym artykule okresy.
Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 13 lutego 2009 roku orzekł że: "Ustawa z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje w przepisie art. 2 na rodzaje przychodów, które uprawniają do zakwalifikowania ich do przychodów z działalności rolniczej, lecz rodzaje działalności, z których przychody stanowią przychody z takiej działalności. powołany przepis zawiera katalog rodzajów działalności uznawanych za działalność rolniczą, który ograniczony jest wyłącznie czynnościami zaliczanymi do działów specjalnych produkcji rolnej, których ustawa zawiera katalog zamknięty.
Wszelkie zatem przejawy działalności, której celem jest wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw lub hodowli albo chowu, z powołanymi wyjątkami, stanowi działalność rolniczą a uzyskiwany przychód to przychód z działalności rolniczej. Również sam przepis art. 2 ust. 2 wskazując wprost że działalnością tą jest produkcja materiału siewnego".
REKLAMA
Także Minister Finansów w piśmie będącym odpowiedzią na interpelację poselską stwierdził, że "Działania polegające na poddaniu produktów suszeniu, jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym), nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdzić należy także, iż z punktu widzenia przepisów tej ustawy fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym ususzenie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw, pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej".
Wynika z tego, że podstawowym kryterium, pozwalającym na wyróżnienie działalności rolniczej, jest uzyskanie nieprzetworzonych produktów, czyli takich, które powstają dzięki normalnym, biologicznym procesom wzrostu i nieróżniącym się w sposób istotny od stanu tuż po wytworzeniu. Nie będzie nim produkt, który uzyskał nowe właściwości tylko dlatego, że podjęto określone działania technologiczne.
Jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów pozwalających na stwierdzenie, że dana działalność jest działalnością rolniczą to fakt, iż w jej wyniku powstał produkt nieprzetworzony.
Wędliny są produktem przetworzonym, zatem ich sprzedaż - nawet na niewielką skalę - będzie działalnością pozarolniczą, do której stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także ubój tucznika ani poubojowa rozbiórka mięsa nie stanowi działalności rolniczej.
Zostało to potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Gdańsku w wyroku z dnia 20 maja 1998 r. "Produkcja zwierzęca obejmuje takie czynności, jak hodowla trzody chlewnej, ubój tuczników wraz z rozbiórką poubojową włącznie. Produkcja ta nie obejmuje natomiast tzw. konfekcjonowania ani też sprzedaży detalicznej mięsa, gdyż czynności te mają charakter czynności handlowych".
Powyżej opisaną produkcję wędlin należy zaliczyć do działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 5a ust.6 - to działalność zarobkowa:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów (ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9).
Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?
Pozarolnicza działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu. Zatem rolnik będzie miał obowiązek odprowadzenia podatku od uzyskanego dochodu ze sprzedaży wędlin.
Przychód uzyskany ze sprzedaży wędlin będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 lutego
2012 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-279/11-6/KSU).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat