REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność rolnika, polegająca na niewielkiej produkcji wędlin, podlega opodatkowaniu?

Katarzyna Broniszewska
podatek rolny, gospodarstwo, działalność rolnicza, produkt, wędliny
podatek rolny, gospodarstwo, działalność rolnicza, produkt, wędliny

REKLAMA

REKLAMA

Rolnik może podjąć inną niż prowadzenie gospodarstwa rolnego działalność. Jednak produkcja wędlin z własnej trzody chlewnej, przeznaczonych na sprzedaż na niewielką skalę, którą można określić jako okazjonalną, powoduje powstanie przychodu. Czy rolnik, który jest zryczałtowanym podatnikiem, powinien się rozliczyć z otrzymanego dochodu?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą, każdy otrzymany dochód jest opodatkowany (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).

REKLAMA

Autopromocja

Regulacje tej ustawy (poza działami specjalnymi produkcji rolnej) nie mają zastosowania do działalności rolniczej, co oznacza, że działalność ta nie podlega opodatkowaniu takim podatkiem.

Nie ma także na to wpływu fakt, że osoba uzyskująca przychody jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z powodu uzyskiwania dochodów z innych źródeł przychodów. Działalność rolnicza opodatkowana jest podatkiem rolnym.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Wobec tego, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu, trzeba określić, czy produkcja wędlin na niewielką skalę będzie stanowić działalność rolniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa w art. 2 ust. 2 wprost i w sposób wyczerpujący wylicza rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. I tak są nią:

- wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,

- produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią,

- produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,

- hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych,

- produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb,

- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej określone w tym artykule okresy.


Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 13 lutego 2009 roku orzekł że: "Ustawa z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje w przepisie art. 2 na rodzaje przychodów, które uprawniają do zakwalifikowania ich do przychodów z działalności rolniczej, lecz rodzaje działalności, z których przychody stanowią przychody z takiej działalności. powołany przepis zawiera katalog rodzajów działalności uznawanych za działalność rolniczą, który ograniczony jest wyłącznie czynnościami zaliczanymi do działów specjalnych produkcji rolnej, których ustawa zawiera katalog zamknięty.

Wszelkie zatem przejawy działalności, której celem jest wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym z własnych upraw lub hodowli albo chowu, z powołanymi wyjątkami, stanowi działalność rolniczą a uzyskiwany przychód to przychód z działalności rolniczej. Również sam przepis art. 2 ust. 2 wskazując wprost że działalnością tą jest produkcja materiału siewnego".

REKLAMA

Także Minister Finansów w  piśmie będącym odpowiedzią na interpelację poselską stwierdził, że "Działania polegające na poddaniu produktów suszeniu, jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym), nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdzić należy także, iż z punktu widzenia przepisów tej ustawy fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym ususzenie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw, pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej".

Wynika z tego, że podstawowym kryterium, pozwalającym na wyróżnienie działalności rolniczej, jest uzyskanie nieprzetworzonych produktów, czyli takich, które powstają dzięki normalnym, biologicznym procesom wzrostu i nieróżniącym się w sposób istotny od stanu tuż po wytworzeniu. Nie będzie nim produkt, który uzyskał nowe właściwości tylko dlatego, że podjęto określone działania technologiczne.

Jednym z podstawowych i najważniejszych kryteriów pozwalających na stwierdzenie, że dana działalność jest działalnością rolniczą to fakt, iż w jej wyniku powstał produkt nieprzetworzony.

Wędliny są produktem przetworzonym, zatem ich sprzedaż - nawet na niewielką skalę - będzie działalnością pozarolniczą, do której stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także ubój tucznika ani poubojowa rozbiórka mięsa nie stanowi działalności rolniczej.

Kogo uważa się za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i jakim ubezpieczeniom podlega?

Zostało to potwierdzone przez Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Gdańsku w wyroku z dnia 20 maja 1998 r. "Produkcja zwierzęca obejmuje takie czynności, jak hodowla trzody chlewnej, ubój tuczników wraz z rozbiórką poubojową włącznie. Produkcja ta nie obejmuje natomiast tzw. konfekcjonowania ani też sprzedaży detalicznej mięsa, gdyż czynności te mają charakter czynności handlowych".

Powyżej opisaną produkcję wędlin należy zaliczyć do działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 5a ust.6 - to działalność zarobkowa:

a)  wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)  polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)  polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów (ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9).

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej - jak uzyskać?

Pozarolnicza działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu. Zatem rolnik będzie miał obowiązek odprowadzenia podatku od uzyskanego dochodu ze sprzedaży wędlin.

Przychód uzyskany ze sprzedaży wędlin będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 7 lutego

2012 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-279/11-6/KSU).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA