reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy działalność rolnika, polegająca na niewielkiej produkcji wędlin, podlega opodatkowaniu?

Czy działalność rolnika, polegająca na niewielkiej produkcji wędlin, podlega opodatkowaniu?

Rolnik może podjąć inną niż prowadzenie gospodarstwa rolnego działalność. Jednak produkcja wędlin z własnej trzody chlewnej, przeznaczonych na sprzedaż na niewielką skalę, którą można określić jako okazjonalną, powoduje powstanie przychodu. Czy rolnik, który jest zryczałtowanym podatnikiem, powinien się rozliczyć z otrzymanego dochodu?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą, każdy otrzymany dochód jest opodatkowany (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie).

Regulacje tej ustawy (poza działami specjalnymi produkcji rolnej) nie mają zastosowania do działalności rolniczej, co oznacza, że działalność ta nie podlega opodatkowaniu takim podatkiem.

Nie ma także na to wpływu fakt, że osoba uzyskująca przychody jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z powodu uzyskiwania dochodów z innych źródeł przychodów. Działalność rolnicza opodatkowana jest podatkiem rolnym.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Wobec tego, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule artykułu, trzeba określić, czy produkcja wędlin na niewielką skalę będzie stanowić działalność rolniczą.

Ustawa w art. 2 ust. 2 wprost i w sposób wyczerpujący wylicza rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej. I tak są nią:

- wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,

- produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią,

- produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,

- hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych,

- produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb,

- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej określone w tym artykule okresy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

podatek rolny, gospodarstwo, działalność rolnicza, produkt, wędliny
podatek rolny, gospodarstwo, działalność rolnicza, produkt, wędliny

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama