Refakturowanie kosztów mediów w najmie - kiedy powstaje przychód
REKLAMA
REKLAMA
Interpretacja została wydana na wniosek podatnika i dotyczy przepisów ustawy o PIT.
REKLAMA
Umowę najmu regulują przepisy art. 659-692 kodeksu cywilnego.
Istotą tej umowy jest zobowiązanie wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Najemca ma obowiązek płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz ten może być oznaczony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju.
Ustalając zobowiązania najemcy, strony umowy mogą postanowić, że koszty związane z eksploatacją przedmiotu najmu będą (np. za dostawę prądu, gazu, wody, ciepła, itp.) rozliczane odrębnie. Świadczenia takie mogą być rozliczane na podstawie tzw. refaktur, not obciążeniowych, bądź w inny umówiony sposób.
Datę powstania przychodów z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych określa się stosownie do art. 14 ust. 1e ustawy o PIT.
Zgodnie z tym przepisem jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (rozwiązanie to stosuje się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego – art. 14 ust. 1h ustawy o PIT).
Jak opodatkować VAT usługi najmu i dzierżawy rzeczy ruchomych?
Opłaty za media mogą być składnikiem ceny najmu
Czy koszty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę są przychodem wynajmującego
Zdaniem Ministra Finansów w przypadku, gdy umowa najmu przewiduje odrębne od czynszu rozliczenie tzw. mediów poprzez ich refakturowanie z wynajmującego na najemcę, to postanowienia umowy najmu dla celów podatkowych (zgodnie z powołanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) określają datę powstania przychodu u wynajmującego z tego tytułu.
Zarówno, gdy wydatki z tytułu opłat za media są uwzględnione w kwocie czynszu, jak również w przypadku ich refakturowania odrębnie od czynszu, uzyskany przychód z tego tytułu zaliczany jest do przychodów z najmu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Oznacza to wg Ministra Finansów, iż moment powstania przychodu ustalany jest stosownie do przepisu art. 14 ust. 1e ustawy PIT, tj. zgodnie z okresami rozliczeniowymi wskazanymi w umowie.
Trzeba pozytywnie ocenić wydanie interpretacji ogólnej w tym zakresie przez Ministra Finansów. Z pewnością wpłynie ona na ujednolicenie stosowania tych przepisów.
Ogólne interpretacje podatkowe 2012
Ogólne interpretacje podatkowe Ministra Finansów
Pozostaje jeszcze mieć nadzieję, że Minister zajmie się w tym zakresie problemem podwójnego opodatkowania VAT dostawy (refakturowania) mediów dla najemców lokali komunalnych.
Podwójne opodatkowanie VAT przy dostawie mediów
Źródło: interpretacja ogólna Ministra Finansów z 15 czerwca 2012 r. (nr DD2/033/21/KOI/2012/DD-159).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat