REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega ulga dla młodych?

Na czym polega ulga dla młodych?
Na czym polega ulga dla młodych?
ShutterStock

REKLAMA

Ulga dla młodych, znana również jako "zerowy PIT dla młodych", to preferencja podatkowa, mające na celu wsparcie młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z zerowego podatku dochodowego od pewnych rodzajów przychodów przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej uldze, jej warunkom oraz korzyściom płynącym z jej zastosowania.
rozwiń >

Jak działa ulga dla młodych?

Ulga dla młodych polega na zwolnieniu z PIT przychodów z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, uzyskanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. W praktyce oznacza to, że osoby spełniające określone warunki nie muszą płacić podatku dochodowego od pewnych rodzajów przychodów do określonej kwoty w danym roku podatkowym.

Zasady dotyczące ulgi określa art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do jakiej kwoty PIT 0 dla młodych?

Maksymalna kwota przychodów, które mogą być objęte ulgą PIT 0, wynosi 85 528 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli młoda osoba uzyska w ciągu roku przychody nieprzekraczające tej kwoty, nie będzie musiała płacić z nich podatku dochodowego. Jeśli jednak przychody przekroczą tę kwotę, tylko część z nich będzie zwolniona z podatku.

Ważne

Limit ulgi dla młodych to maksymalna kwota przychodów, które są objęte zwolnieniem, czyli 85 528 zł.

Czy ulga dla młodych jest obowiązkowa?

Ulga dla młodych działa z mocy ustawy i jej stosowanie przez płatnika (np. pracodawcę) nie wymaga żadnych działań ze strony podatnika. Oznacza to, że osoby spełniające warunki do skorzystania z ulgi nie muszą składać żadnych oświadczeń czy wniosków w tej sprawie. Jednakże, jeśli podatnik spełnia warunki do ulgi, ale nie chce, aby płatnik stosował ją przy poborze zaliczek, może złożyć pisemny wniosek w tej sprawie.

Ile zyskuje pracownik do 26. roku życia?

Pracownik do 26. roku życia, który korzysta z ulgi dla młodych, może znacząco zaoszczędzić na podatkach. Dzięki zwolnieniu z PIT do kwoty 85 528 zł, młody pracownik może nie płacić podatku dochodowego od znacznej części swoich przychodów. W praktyce oznacza to, że osoba taka może zarobić w ciągu roku do 85 528 zł i nie zapłacić z tego tytułu ani grosza podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki podatek po przekroczeniu limitu ulgi dla młodych?

Ulga dla młodych, jak już wspomniano, pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego od pewnej kwoty zarobków. Jednak po przekroczeniu określonego przez ustawodawcę limitu, przychody podlegają opodatkowaniu, czyli:

 • Po przekroczeniu limitu 85 528 zł zwolnienia z PIT przychody podlegają opodatkowaniu stawką 12% podatku do kwoty 120 000 zł dochodu. Oznacza to, że jeśli młody pracownik przekroczy limit zwolnienia, ale jego roczne przychody nie przekroczą 120 000 zł, będzie on opodatkowany 12% stawką.
 • Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego, tj. jeśli przychody pracownika przekroczą 120 000 zł w ciągu roku, nadwyżka ponad tę kwotę będzie opodatkowana wyższą stawką, która wynosi 32%.

Czy ulga dla młodych i kwota wolna od podatku się sumują?

Nie każdy przychód jest objęty ulgą. Ulga dotyczy wyłącznie należności z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, które są opodatkowane według skali podatkowej. Inne przychody, takie jak zasiłki chorobowe czy przychody zwolnione od podatku z innych tytułów, nie są objęte ulgą. W praktyce oznacza to, że ulga dla młodych i kwota wolna od podatku nie sumują się.

Kiedy kończy się ulga dla młodych?

Dzień ukończenia 26. roku życia to dokładnie dzień 26. urodzin. Wszelkie przychody uzyskane po tym dniu nie kwalifikują się do ulgi dla młodych. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy przychody te wynikają z należności, które przysługują na podstawie umów zawartych przed dniem 26. urodzin lub z tytułu pracy wykonanej przed tym dniem.

Co daje rezygnacja z ulgi dla młodych?

Wspomnieliśmy już, że podatnik ma prawo złożyć pisemny wniosek do swojego płatnika w sytuacji, gdy spełnia warunki do skorzystania z ulgi dla młodych, ale nie chce, aby płatnik stosował tę ulgę podczas poboru zaliczek na podatek. Ważne jest, że nie istnieje urzędowy wzór takiego wniosku, więc treść dokumentu jest redagowana przez podatnika. Wniosek składa się bezpośrednio do płatnika i musi być złożony oddzielnie za każdy rok podatkowy.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Jeśli płatnik otrzyma taki wniosek, zobowiązany jest do jego zastosowania najpóźniej od następnego miesiąca po jego otrzymaniu. W praktyce, złożenie wniosku może chronić podatnika przed koniecznością dopłaty podatku przy rocznym rozliczeniu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy podatnik w ciągu roku uzyskuje przychody od różnych płatników, a każdy z nich mógłby stosować ulgę zgodnie z przepisami ustawy.

Reasumując, ulga dla młodych to ważne narzędzie wsparcia dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Dzięki niej mogą oni zaoszczędzić znaczące kwoty na podatkach, co może być szczególnie ważne na początku kariery zawodowej. Jeśli jesteś młodą osobą i spełniasz warunki do skorzystania z ulgi, warto z niej skorzystać i cieszyć się korzyściami płynącymi z tego rozwiązania.

 

 

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF ...
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA