REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega ulga dla młodych?

Na czym polega ulga dla młodych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla młodych, znana również jako "zerowy PIT dla młodych", to preferencja podatkowa, mające na celu wsparcie młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. W praktyce oznacza to możliwość korzystania z zerowego podatku dochodowego od pewnych rodzajów przychodów przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej uldze, jej warunkom oraz korzyściom płynącym z jej zastosowania.
rozwiń >

Jak działa ulga dla młodych?

Ulga dla młodych polega na zwolnieniu z PIT przychodów z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, uzyskanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. W praktyce oznacza to, że osoby spełniające określone warunki nie muszą płacić podatku dochodowego od pewnych rodzajów przychodów do określonej kwoty w danym roku podatkowym.

Autopromocja

Zasady dotyczące ulgi określa art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do jakiej kwoty PIT 0 dla młodych?

Maksymalna kwota przychodów, które mogą być objęte ulgą PIT 0, wynosi 85 528 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli młoda osoba uzyska w ciągu roku przychody nieprzekraczające tej kwoty, nie będzie musiała płacić z nich podatku dochodowego. Jeśli jednak przychody przekroczą tę kwotę, tylko część z nich będzie zwolniona z podatku.

Ważne

Limit ulgi dla młodych to maksymalna kwota przychodów, które są objęte zwolnieniem, czyli 85 528 zł.

Czy ulga dla młodych jest obowiązkowa?

Ulga dla młodych działa z mocy ustawy i jej stosowanie przez płatnika (np. pracodawcę) nie wymaga żadnych działań ze strony podatnika. Oznacza to, że osoby spełniające warunki do skorzystania z ulgi nie muszą składać żadnych oświadczeń czy wniosków w tej sprawie. Jednakże, jeśli podatnik spełnia warunki do ulgi, ale nie chce, aby płatnik stosował ją przy poborze zaliczek, może złożyć pisemny wniosek w tej sprawie.

Ile zyskuje pracownik do 26. roku życia?

Pracownik do 26. roku życia, który korzysta z ulgi dla młodych, może znacząco zaoszczędzić na podatkach. Dzięki zwolnieniu z PIT do kwoty 85 528 zł, młody pracownik może nie płacić podatku dochodowego od znacznej części swoich przychodów. W praktyce oznacza to, że osoba taka może zarobić w ciągu roku do 85 528 zł i nie zapłacić z tego tytułu ani grosza podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki podatek po przekroczeniu limitu ulgi dla młodych?

Ulga dla młodych, jak już wspomniano, pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego od pewnej kwoty zarobków. Jednak po przekroczeniu określonego przez ustawodawcę limitu, przychody podlegają opodatkowaniu, czyli:

  • Po przekroczeniu limitu 85 528 zł zwolnienia z PIT przychody podlegają opodatkowaniu stawką 12% podatku do kwoty 120 000 zł dochodu. Oznacza to, że jeśli młody pracownik przekroczy limit zwolnienia, ale jego roczne przychody nie przekroczą 120 000 zł, będzie on opodatkowany 12% stawką.
  • Po przekroczeniu pierwszego progu podatkowego, tj. jeśli przychody pracownika przekroczą 120 000 zł w ciągu roku, nadwyżka ponad tę kwotę będzie opodatkowana wyższą stawką, która wynosi 32%.

Czy ulga dla młodych i kwota wolna od podatku się sumują?

Nie każdy przychód jest objęty ulgą. Ulga dotyczy wyłącznie należności z pracy, ze zlecenia, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, które są opodatkowane według skali podatkowej. Inne przychody, takie jak zasiłki chorobowe czy przychody zwolnione od podatku z innych tytułów, nie są objęte ulgą. W praktyce oznacza to, że ulga dla młodych i kwota wolna od podatku nie sumują się.

Kiedy kończy się ulga dla młodych?

Dzień ukończenia 26. roku życia to dokładnie dzień 26. urodzin. Wszelkie przychody uzyskane po tym dniu nie kwalifikują się do ulgi dla młodych. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy przychody te wynikają z należności, które przysługują na podstawie umów zawartych przed dniem 26. urodzin lub z tytułu pracy wykonanej przed tym dniem.

Co daje rezygnacja z ulgi dla młodych?

Wspomnieliśmy już, że podatnik ma prawo złożyć pisemny wniosek do swojego płatnika w sytuacji, gdy spełnia warunki do skorzystania z ulgi dla młodych, ale nie chce, aby płatnik stosował tę ulgę podczas poboru zaliczek na podatek. Ważne jest, że nie istnieje urzędowy wzór takiego wniosku, więc treść dokumentu jest redagowana przez podatnika. Wniosek składa się bezpośrednio do płatnika i musi być złożony oddzielnie za każdy rok podatkowy.

Jeśli płatnik otrzyma taki wniosek, zobowiązany jest do jego zastosowania najpóźniej od następnego miesiąca po jego otrzymaniu. W praktyce, złożenie wniosku może chronić podatnika przed koniecznością dopłaty podatku przy rocznym rozliczeniu. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy podatnik w ciągu roku uzyskuje przychody od różnych płatników, a każdy z nich mógłby stosować ulgę zgodnie z przepisami ustawy.

Reasumując, ulga dla młodych to ważne narzędzie wsparcia dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Dzięki niej mogą oni zaoszczędzić znaczące kwoty na podatkach, co może być szczególnie ważne na początku kariery zawodowej. Jeśli jesteś młodą osobą i spełniasz warunki do skorzystania z ulgi, warto z niej skorzystać i cieszyć się korzyściami płynącymi z tego rozwiązania.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA