Zwrot części wydatków na budowę przyłączy kanalizacyjnych opodatkowany PIT
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady, dotacja wypłacana ze środków publicznych (zarówno państwowych, jak i samorządowych) jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Tyle że z tego zwolnienia korzystają wyłącznie te dotacje, które zostały udzielone na podstawie przepisów o finansach publicznych. A z dotacjami na pokrycie kosztów budowy przyłączy kanalizacyjnych jest nieco inaczej.
REKLAMA
Zwrot wydatków jest przychodem w PIT
O wykładnię przepisów zwróciła się gmina, która buduje na swoim terenie sieć kanalizacyjną. Właściciele posesji mają obowiązek przyłączyć się do sieci, budując przyłącza. Po ich powstaniu gmina refunduje większość wydatków, udzielając dotacji na kwotę 80 proc. wydatków (nie więcej niż 1,5 tys. zł brutto).
Gminni urzędnicy jednak nie byli pewni, czym dla właścicieli posesji będzie owa dotacji. Uznali oni, że choć jest to dotacja ze środków samorządowych, to jednak nie obejmuje jej zwolnienie z podatku. Tym samym więc gmina po wypłacie dotacji powinna także wystawić właścicielom nieruchomości PIT-8C z informacją o wysokości uzyskanego przychodu.
Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 sierpnia 2016 r. (sygnatura 1061-IPTPB1.4511.637.2016.1.KLK) uznała stanowisko gminy za trafne. To oznacza, że budujący przyłącza nie tylko będą musieli wydać swoje środki, ale jeszcze zapłacą wyższe podatki z powodu kanalizacji.
Nie każda dotacja jest zwolniona z PIT
Wszystko przez zapis, który mówi, że wolne od podatku dochodowego są dotacje w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, uzyskane z budżetu samorządu lub państwa (art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT).
REKLAMA
Według ustawy o finansach publicznych, dotacje to „podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie tej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych”.
Kluczowe jest, że chodzi o dotację udzieloną na podstawie ustaw lub umów. Tymczasem o dotacji na zrefundowanie kosztów budowy przyłączy zdecydowała gmina uchwałą, a podstawą do wypłaty jest umowa, jaką zawiera właściciel nieruchomości z samorządem. Tym samym więc dotacja gminna nie może być kwalifikowana jako zwolniona z podatku.
Kiedy pojawia się przychód, którego nie można łatwo zakwalifikować do jednego z wymienionych w przepisach, urzędnicy natychmiast uznają go za przychód z tzw. innych źródeł (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT). Tak też zrobili i tym razem. Wpływy, które tam trafiły, są rozliczane na zasadach ogólnych.
Urzędnicy skarbowi potwierdzili też, że osobom, które uzyskały dotacje, powinny zostać wystawione formularze PIT-8C z informacją o uzyskanych przychodach.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Co jest kosztem uzyskania tego przychodu?
W interpretacji jednak nie pojawia się informacja, czy do owego przychodu – czyli dotacji – da się dopisać jeszcze koszty. Wydawałoby się, że nie powinno być z tym problemu, w końcu na dotację mogą liczyć jedynie ci, którzy wyłożą środki na budowę przyłączy. Ci, którzy nie poniosą tych wydatków, nie uzyskają przychodu. Niestety, o tym łódzka izba skarbowa nie wspomina.
Marek Siudaj, Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat