| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Nie można odliczać strat z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji

Nie można odliczać strat z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji

Prawie dwa lata temu WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1147/09) wydał precedensowy wyrok. 14 grudnia 2009 r. sąd zgodził się z interpretacją przepisów pozwalającą na pomniejszenie przez inwestora giełdowego osiągniętego dochodu ze sprzedaży akcji na rynku amerykańskim o poniesioną stratę z tytułu udziału w polskich funduszach inwestycyjnych. Inwestorzy mieli nadzieję, że NSA podtrzyma zaskarżony przez fiskusa wyrok WSA w Warszawie. Tak się nie stało. 28 września 2011 r. NSA (sygn. akt II FSK 565/10) stanął po stronie fiskusa. Nie można od dochodów z akcji odliczać strat z funduszy inwestycyjnych.

Przepisy czytane literalnie, wprost nie dopuszczają takiego odliczenia. Dlatego tak zaskakujący był wyrok WSA w Warszawie z 2009 r.

Nie zgadzają się na takie odliczenie organy podatkowe, które teraz mają potwierdzenie słuszności swojego stanowiska. Nie ma bowiem w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) przepisu, który zezwalałby na pomniejszenie zysków ze sprzedaży akcji o straty z inwestycji w fundusze inwestycyjne.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Dodatkowo w prawie polskim istnieją dwa osobne tryby opodatkowania dochodów z akcji i dochodów osiągniętych z inwestycji w fundusze inwestycyjne.

Wynika to z konstrukcji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w uproszczeniu art. 30a ustawy o PIT reguluje zasady opodatkowania dochodów z funduszy inwestycyjnych. Natomiast art. 30b ustawy o PIT dotyczy rozliczenia przed fiskusem dochodów z akcji.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Argumenty NSA, który wydał wyrok wykluczający możliwość odliczenia straty z funduszy inwestycyjnych od dochodów z akcji:

1) Odmienność zasad opodatkowania dochodów z inwestycji w akcje i fundusze inwestycyjne wynika z samego sposobu ustalania dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa. Wartość tą ustala fundusz dokonujący wyceny swoich aktywów poprzez wyliczenie wartości aktywów netto i wartości tychże aktywów przypadających na jednostkę uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny. Określenie tej wartości nie stwarza podstawy do odliczenia straty. Nie wchodzi bowiem wówczas w grę możliwość uzyskania poprzez umorzenie jednostek uczestnictwa jednocześnie dochodu i straty. Operacja ta rodzi obowiązek pobrania przez fundusz – jako płatnika – podatku, jednakże tylko wtedy, gdy powstał dochód. Uzyskany w ten sposób dochód opodatkowany jest "u źródła" zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 %. Nie jest on łączony z innymi dochodami z tego samego źródła, zaś podatnik nie rozlicza go samodzielnie. Logicznie brzmi zatem konkluzja, iż poniesienie straty w sensie ekonomicznym nie wywołuje skutku w postaci nabycia przez inwestora uprawnienia do odliczenia jej od dochodów uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych, objętych odrębnym reżimem prawnym.

2) Z kolei w przypadku odpłatnego zbycia akcji, dochód albo stratę podatnik określa samodzielnie w zeznaniu PIT-38, mając na uwadze różnicę pomiędzy sumą przychodów i kosztów ich uzyskania. Do rozliczenia tego zobowiązania nie włącza się w związku z tym strat poniesionych z tytułu inwestycji kapitałowych opodatkowanych według odmiennych zasad takich jak straty z inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

3) Niedopuszczalnym zabiegiem jest twierdzenie, że ponieważ art. 9 ust. 6 ustawy o PIT nie wyklucza uprawnienia do pomniejszenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji o stratę poniesioną z racji umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym jest to możliwe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »