reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Podatek od nieruchomości a stan techniczny nieruchomości

Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy powoduje sam fakt posiadania. Podatku nie płaci się m.in. od nieruchomości, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości gruntów i budynków znajdujących się w posiadaniu przedsiębiorcy nie jest uzależnione od rzeczywistego wykonywania na tych gruntach i w zlokalizowanych na nich budynkach czynności składających się na prowadzenie działalności gospodarczej.

Opodatkowanie powoduje sam fakt posiadania tych nieruchomości przez przedsiębiorcę. Jednym z wyjątków od tej zasady są grunty, budynki oraz budowle, które nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych.

Chodzi tutaj o sytuację, w której istniejąca w roku podatkowym nieruchomość jest w takim stanie technicznym, że nie może być wykorzystywana i nie nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej, nawet po realizacji prac remontowych o charakterze odtworzeniowym oraz adaptacyjnych, których efektem nie jest powstanie np. nowego budynku.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Warunkiem odstąpienia od wymierzenia podatnikowi będącemu przedsiębiorcą podatku od nieruchomości według najwyższych stawek, przewidzianych dla znajdujących się w jego posiadaniu budynków o charakterze niemieszkalnym, jest:

1) niewykorzystywanie przedmiotu opodatkowania ze względów technicznych,
2) niemożność wykorzystywania przedmiotu opodatkowania ze względów technicznych.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Warunki te muszą wystąpić łącznie.

W praktyce kłopoty podatnikom sprawia ocena, czy dana nieruchomość „nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych”. 

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Ustawodawca definiując pojęcie gruntów i budynków związanych z działalnością gospodarczą nie wyjaśnił pojęcia "względy techniczne", a także nie dokonał odesłania do przepisów prawa budowlanego. Dlatego w pierwszej kolejności należy odwołać się do potocznego rozumienia pojęcia "techniczny".

Przykład takiej wykładni znajdziemy w wyroku WSA w Gliwicach z 5 lipca 2010 r. (sygn. akt I SA/Gl 367/09). Sąd oceniał sprawę spółki, która nie mogła prowadzić działalności gospodarczej z uwagi na brak przyłącza gazowego i szeregu zezwoleń, których posiadanie jest konieczne dla wykonywania działalności gospodarczej w należącej do niej budynkach. Pomimo to żądano od niej podatku od nieruchomości według najwyższych stawek. Sąd odpowiedział na pytanie jak rozumieć sformułowanie, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej (ze względów technicznych) oraz jak przekłada się to na ustalone w toku postępowania okoliczności stanu faktycznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 23.08.2012

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

podatek od nieruchomości a stan techniczny budynku
podatek od nieruchomości a stan techniczny budynku

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama