| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym

Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wystawiana przez podatnika faktura musi spełniać wymogi szczegółowo określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, m.in. wskazanie na fakturze nazwy (rodzaju) sprzedawanego towaru oraz wartość sprzedaży netto.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwolniona od podatku jest dostawa budynków, budowli, lub ich części, nie dotyczy to gruntów, na których obiekty te są usytuowane. 

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Jednakże w związku z tym, że dokonywana transakcja kupna –sprzedaży obejmować będzie zarówno budynki jak i grunt w celu zachowania zgodności z dyspozycją § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. prawidłowym będzie przywołanie przez Wnioskodawcę przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Przepis ten stwierdza, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy, poza danymi określonymi w ust. 1 pkt 5, wskazuje się również:

1) symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol, lub

2) przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lub

3) przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to świadczenie.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Warto więc dokumentując taką transakcję na fakturze sprzedażowej umieścić obok podstawy zwolnienia z art. 43 również przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Nie jest to konieczne ale stanowić będzie uszczegółowienie podstawy zastosowania zwolnienia z VAT do całej wartości nieruchomości, w skład której wchodzi i budynek i grunt.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »